Seznam: Třímilionová odměna rozhodci z kauzy Diag Human zůstane

15. 7. 2019 7:00
přidejte názor
Zdroj: Redakce
Rozhodci z kauzy Diag Human Petru Kuželovi zůstane odměna přes tři miliony korun, protože ministerstvo zdravotnictví neuspělo s dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS). Informoval o tom server Seznam Zprávy, kterému to potvrdila mluvčí NS Marcela Pröllerová. Soudní spor mezi Kuželem a státem tak definitivně skončil. Ministerstvo muselo zaplatit rozhodci odměnu podle loňského rozsudku pražského městského soudu. 


Částku zhruba 3,092 milionu korun s úroky přiřkl Kuželovi již před dvěma lety Obvodní soud pro Prahu 2. Ministerstvo se proti rozsudku odvolalo, Městský soud v Praze ale odvolání loni na podzim zamítl a potvrdil verdikt předchozího soudu. Ministerstvo tedy třímilionovou odměnu za práci na vleklém sporu státu a firmy na výrobu a zpracování krevní plazmy Diag Human Kuželovi na konci roku 2018 vyplatilo.

Se státem se o vyplacení odměny soudí i další dva arbitři z kauzy Diag Human Milan Kindl a Jiří Schwarz. Kindlův případ musí znovu řešit Obvodní soud pro Prahu 2. Prvoinstanční soud mu sice loni v březnu přiřkl odměnu přes tři miliony korun, odvolací městský soud však počátkem letošního roku rozhodnutí zrušil. Schwarzovi soudy řekly, že nemá žalovat ministerstvo zdravotnictví ale firmu Diag Human. Jeho dovolání podle Seznamu nyní řeší NS.

Firma Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, jímž arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky.

Rozhodci Schwarz, Kindl a Kužel poslali v květnu 2016 členům vlády dopis, ve kterém uvedli, že se na zaplacení odměny dohodli s někdejším ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem. Podle ministerstva měli dostat 18,5 milionu, polovinu z toho od státu. Tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s vyplacením peněz souhlasil, proti byli ale další členové vlády z hnutí ANO. Arbitři se následně začali soudit.

Vstoupit do diskuse