Důvodem je změna členství z povinného na nepovinné a Rathovo předsednictví
V České lékařské komoře (ČLK) sílí hlasy za svolání mimořádného sjezdu, který by změnil dosavadní povinné členství v nepovinné. Řada lékařů také není spokojena s tím, že dosavadní předseda ČLK David Rath zastává významnou politickou funkci jako první náměstek ministerstva zdravotnictví.
„Vítáme aktivity některých okresních sdružení ČLK vyzývající k mimořádnému sjezdu a volbě nového vedení,“ prohlásil předseda sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.
Podle Františka Plhoně z děčínského okresního sdružení ČLK by mimořádný sjezd měl zrušit předpis, kterým představenstvo umožnilo Rathovi souběh funkcí.
Předseda okresního sdružení ČLK v Karlových Varech Karel Moravec prohlásil, že „mimořádný sjezd by měl požadovat, aby bylo zrevidováno celé účetnictví, všechna daňová přiznání a všechny ekonomické vazby, které ČLK prostřednictvím představenstva a doktora Ratha má a měla. Je to velmi neprůhledné, jsou tam částky, které vyvolávají minimálně rozpaky, neli pocit nezákonnosti.“
Rath chce dosáhnout dohody
David Rath od svého nástupu na ministerstvo intenzivně jedná se zdravotníky i pojišťovnami, aby jedenáctimiliardový dluh zdravotního pojištění dále nerostl a spíše šel dolů.
Ve čtvrtek své plány týkající se úspor v lécích, přesuny peněz a další opatření předložil lékařům i pojišťovnám. Ti si dali týden na to, aby se s nimi seznámili. Netají se tím, že zásah je poměrně razantní. Například zdravotnické zařízení, které nedosáhne na požadavky kvality, bude zrušeno.
Svaz pacientů píše premiérovi
Právě úsporných opatření se týká dopis, který v pátek poslal Svaz pacientů premiérovi Paroubkovi.
Tvrdí v něm, že péče o pacienty by byla ohrožena, kdyby se realizovala Rathova myšlenka, aby lékaři omezili nadbytečnou péči. Česko je totiž s 15 návštěvami pacienta u lékaře za rok na čele žebříčku EU.
Luboš Olejár, který je předsedou Svazu pacientů, zpochybnil i Rathův záměr zvýšit ceny lékařské práce v seznamu výkonů.
„To by ohrozilo dostupnost zdravotní péče. Za peníze, které má pojišťovna k dispozici, by totiž lékaři podle smlouvy ošetřili méně pacientů,“ varuje v dopise.
Škromach ochoten rezignovat
Zastupující ministr zdravotnictví Zdeněk Škromach (ČSSD) je ochoten rezignovat na tuto funkci, pokud by řízení Evropské komise vůči českému systému úhrad léčiv mělo vyústit v sankce.
„Pokud se tak stane, jsem připraven nabídnout funkci ministra zdravotnictví,“ řekl ve čtvrtek Škromach.
Komise zahájila řízení s ČR kvůli způsobu úhrad léků 13. října. Stížnost podala Mezinárodní asociace farmaceutických společností, která sídlí v Praze a opakovaně žádala zprůhlednění způsobu úhrad léků.
Václav Pergl, Právo