avšak jsou ve svých názorech nejednotní.
Jedni uvádějí, že se určitě obejdeme bez klecových lůžek, ale síťová lůžka - jež se nelíbí evropským institucím - by ještě nějakou dobu zachovali (než si personál léčeben zvykne na jiné postupy zklidňování pacientů).
Zbývající část českých psychiatrů se domnívá, že síťová lůžka není vůbec nutno rušit.
Na toto téma disktovali odborníci během semináře v Psychiatrické léčebně Bohnice. Její ředitel Zdeněk Bašný patří k těm, kteří si myslí, že „zaběhanou“ českou praxi nelze rychle změnit.
Jak zklidňují pacienty na Západě
Na semináři vystoupil také zástupce německých psychiatrů, který se zabývá výzkumem a mimo jiné mapuje situaci v zemích EU. Podle slov tohoto hosta klecová lůžka patří do dávné minulosti. Pokud jde o síťová lůžka, země EU se obejdou i bez nich.
Při svých šetřeních nalezl jedno síťové lůžko pouze ve vídeňské nemocnici. Tamní vedoucí lékař se pokoušel hájit tím, že je prostorné a pro krátkodobý pobyt pacienta pohodlné.
Německo: síťová lůžkanepoužívá od 50. letAnglie: kurtování pacientů zakázáno, narozdíl od německých pacientůjsou více medikováni |
Sestra z vídeňského zdravotnického zařízení ukazovala fotografie síťových lůžek, jejichž prostory umožňují pacientovi dostatečný pohyb (i stoj na rukou).
Nicméně Německo síťová lůžka nepoužívá už od konce druhé světové války. Pacienti, které nelze zvládnout ani slovy, ani „fyzickým zklidněním“, jsou krátkodobě buď izolováni (byla demonstrována fotografie útulné bezpečné místnosti s lůžkem), anebo kurtováni (širším pásem přes břicho k lůžku).
S užitím léčiv se šetří, ostatně němečtí pacienti se proti léčebným návrhům mohou odvolat k soudu a soudci vždy hledají varianty s minimem rizik pro pacienta či varianty, jež jsou pacientovi co nejpříjemnější.
V Anglii je kurtování pacientů zakázáno. Profesní pracovníci musejí umět pacienty zvládnout fyzicky - jejich přidržením v klidové poloze. Avšak na rozdíl od německých psychiatrů užívají více léčiva.
Někteří čeští psychiatři se na semináři zjevně cítili být zaskočeni poznatkem, že v zahraničí jsou agresivní nemocní zvládáni přece jen „jemnějšími“ postupy. Do diskuse se zapojili i ti, kteří se zlobí na novináře za jejich kampaně proti síťovým lůžkům.
Většinou však uznali, že je třeba o věci veřejně mluvit, a netvářit se, že problémy neexistují. Ostatně i ředitel PL Bohnice uvedl, že ho zaráží fakt, že české učebnice k psychiatrii o užívání donucovacích či ochranných prostředků v tomto oboru mlčí.
(boš), www.Zdravi.Euro.cz