Školkovné vám ušetří peníze na dani z příjmů. Na jakou částku máte nárok?

26. 3. 2021 0:00
přidejte názor
Zdroj: Redakce
Pokud vaše dítě navštěvuje mateřskou školu nebo jiné předškolní zařízení uznávané školským zákonem, máte možnost jednou za rok uplatnit slevu na dani za výdaje, které zde zaplatíte. Tomu se říká školkovné. Nárok na něj mají jak zaměstnanci, tak i OSVČ, nicméně využít jej může pouze jeden z rodičů. Maximální výše školkovného vždy odpovídá minimální hrubé mzdě. Víte, jaká částka náleží přímo vám?


Co je školkovné a proč jej uplatnit?

Školkovné je sleva na dani, kterou může uplatnit rodič v případě, že jeho dítě navštěvuje předškolní zařízení. Můžete tedy výrazně ušetřit na dani z příjmů, jelikož vám náleží za školkovné vrácení daně.

Slevu ovšem může uplatnit pouze jeden z rodičů a jen za předpokladu, že žije s dítětem ve stejné domácnosti. Účelem školkovného je přispět rodinám na výdaje spojené s navštěvováním předškolního zařízení. Maximální výše slevy na dani vždy odpovídá minimální hrubé mzdě pro daný rok.

V čem se liší sleva na školkovné od slevy na dítě?

Slevu na dítě může, stejně jako školkovné, uplatňovat pouze jeden z rodičů u svého zaměstnavatele. Ta se mu následně promítne každý měsíc při výpočtu čisté mzdy. V podstatě tedy dostáváte příspěvek od státu, díky kterému se vám zvýší měsíční plat. Navíc díky této slevě vzniká nárok na čerpání daňového bonusu.

Školkovné ovšem nepředstavuje příspěvek od státu, ale pouze se vám vrací peníze, které jste již zaplatili na daních. Tato sleva se neprojeví na vaší čisté mzdě, jelikož ji uplatňujete pouze jednou za rok, a to při ročním zúčtování daní u zaměstnavatele, nebo k daňovému přiznání, které si podáváte sami. Aby mohla být sleva uplatněna, je zapotřebí doložit doklad o zaplacení školkovného, které vám školka vydá na požádání.

Kolik činí školkovné v daních?

Do školkovného se počítá částka, kterou hradíte předškolnímu zařízení za to, že ji váš potomek navštěvuje. Další poplatky za stravování, volnočasové aktivity či zájmové kroužky se do slevy už nezapočítávají. Na uplatnění školkovného máte nárok i tehdy, pokud vaše dítě navštěvovalo mateřskou školu méně než jeden školní rok, neboť se vypočítává podle toho, kolik měsíců jste ji hradili.

Školkovné: kalkulačka

Jestliže tedy vaše ratolest chodila do mateřské školy po celý školní rok, což běžně bývá 10 měsíců, a vy měsíčně přispíváte například částkou 500 Kč, plus k tomu doplácíte částku 30 Kč za stravné na den, školkovné bude činit 5000 Kč (500 Kč x 10 měsíců).

Školkovné 2020 a 2021

Za rok 2020 je maximální výše školkovného stanovena na 14 600 Kč, což byla minimální mzda za tento rok. V roce 2021 se minimální mzda opět zvýšila, tím pádem bude vyšší i sleva na dani, a to konkrétně 15 200 Kč.

Sleva se však projeví až při ročnímu zúčtování. To znamená, že pokud podáváte daňové přiznání či roční zúčtování daně u zaměstnavatele na jaře roku 2021, platí pro vás výše minimální mzdy za rok 2020.

Kdo může uplatnit školkovné?

Školkovné uplatňuje pouze jeden z rodičů a to ten, který žije s dítětem ve stejné domácnosti bez ohledu na to, zda je zaměstnanec či OSVČ. Další člen rodiny tento nárok nemá. Výjimkou však může být i jiný opatrovník, kterému bylo dítě svěřeno do péče.

Sleva slouží k pokrytí nákladů spojených s běžným provozem, nepočítají se k nim tedy výdaje například za stravování či kulturní akce. Typy zařízení, za které vám náleží školkovné:

  • Jesle
  • Státní, soukromá či firemní mateřská škola (MŠ podle školského zákona)
  • Mateřská škola v zahraničí
  • Dětská skupina nebo jiná instituce, jež pečuje o dítě na základě živnostenského oprávnění
  • Lesní školka

Je potřeba vyplnit pro školkovné formulář?

Pokud pátráte na internetu za účelem najít oficiální formulář pro podání žádosti na slevu na dani za školkovné, pouze tím ztrácíte čas. Speciální formulář pro školkovné neexistuje, jelikož není potřeba o tuto slevu žádat na úřadech.

Vzhledem k tomu, že se jedná o slevu na dani a nikoli státní příspěvek, stačí jen přiložit potvrzení o zaplacení školkovného, které dodáte buď svému zaměstnavateli při vyplnění ročního zúčtování daní, nebo při podávání daňového přiznání.

Zdroje: finance.cz, podnikatel.cz, aperio.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?