Vědci se domnívají, že školky a dětská zařízení mohou mít vliv na šíření bakterie Streptococcus pneumoniae v celé skupině dětí.
S. pneumoniae velmi často přežívá v nosní dutině nebo v krku dítěte, aniž by způsoboval nějaké problémy.
Pokud se však bakterie vymkne kontrole, může způsobit celou škálu onemocnění od lehkých ušních infekcí až po vážné choroby, jako je zánět dutin, zápal plic či zánět mozkových blan.
Děti jsou obecně častějšími nositeli této bakterie než dospělí a navíc si ji mohou při společných hrách ve školkách snadněji předávat.
Vědci z Harvard Medical School zkoumali přenos pneumokoka mezi 742 dětmi ze 16 různých skupin.
Zjistili, že nákaza dětí ve školkách je dvakrát až třikrát pravděpodobnější než u dětí, které žádná zařízení nenavštěvují.
Navíc z matematického vzorce, který vědci vypracovali, vyplývá, že tam, kde rodiče posílají do školek většinu dětí, se zvyšuje i pravděpodobnost nákazy pneumokokem u dospělých.
Vědci ovšem v žádném případě nechtějí odrazovat rodiče, aby své děti posílali do školky.
„Myslím, že školky nebo jakékoliv dětské kroužky mají významný vliv na rozvoj dítěte. Je ale velmi důležité, aby se dodržovala určitá preventivní opatření, jako je očkování dětí a správná hygiena,“ říká vedoucí studie doktorka Susan Huangová. Rovněž hračky, s nimiž si děti hrají, by se měly pravidelně umývat.
Doktorka Huangová však zdůrazňuje, že vzorec, který se svým týmem vypracovala, nezahrnuje všechny faktory, které ovlivňují šíření infekce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: |
---|
Pneumonie z pohledu současné epidemiologie Účinnost antibiotik v empirické léčbě chronické bronchitidy a CHOPN Akutní a chronická bronchitida |
„Vzorec nám poskytuje pouze jednu hypotézu, proč se v některých skupinách vyskytuje mezi dětmi pneumokok více než v jiných,“ říká.
ZDROJ:
Květa Havlová, www.Zdravi.Euro.cz