Skřípání zubů u dětí může být projevem psychických obtíží. Jak ho správně řešit?

4. 5. 2020 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Všimli jste si, že vaše ratolest ze spaní vydává poněkud nepříjemné zvuky způsobené třením zubů? Skřípání zubů postihuje především děti a může být důsledkem jejich prořezávání nebo některého onemocnění. Pokud přetrvává delší dobu, na vině mohou být také potlačované negativní emoce. Víte, co dělat, pokud vaše dítě ze spaní skřípe zuby?

Skřípání zubů v noci

Skřípání zubů se týká nejen dětí, ale i dospělých, nicméně v dětském věku bývá častější. Tomuto jevu se říká také bruxismus a může se objevit ve chvíli, kdy je váš potomek nemocný. Pokud se však projeví v důsledku jiných obtíží, není třeba se znepokojovat, neboť skřípání spolu s nimi zpravidla odezní. Přetrvává-li ovšem dlouhodobě nebo ho zaznamenáváte i tehdy, kdy není příčina zjevná, je namístě jej začít řešit.

Jestliže dítě spí v jedné místnosti s někým dalším, může být pro druhého skřípavý zvuk poměrně nepříjemný, nicméně pokud nikdo další tento jev nezaznamená, dotyčný si jej sám nejspíš nevšimne. Skřípání zubů ve spánku ovšem zhoršuje jeho kvalitu a pokud by přetrvávalo dlouhodobě, mohlo by vést i k dalším obtížím, zejména těm týkajícím se chrupu. Projevit se ale může i bolestí krku nebo hlavy.

[democracy id=„49“]

Co způsobuje skřípání zubů u dětí?

Nepříjemný skřípavý zvuk vzniká ve chvíli, kdy horní čelist těsně přiléhá na tu spodní vyvíjením tlaku, čímž dochází k jejich stisku a zároveň k pohybu. Ten mají na svědomí žvýkací svaly, které zůstávají přes noc aktivní. Důsledkem může být úbytek skloviny a následná přecitlivělost zubů na studené nebo naopak teplé nápoje. Pokud by problém přetrvával do dospělosti, není vyloučené onemocnění žvýkacích kloubů.

Jak již bylo zmíněno výše, skřípání zubů může být jedním ze symptomů celkového infekčního onemocnění, výjimkou ovšem nebývá ani souvislost s prořezáváním nových zubů a jejich růstem. V těchto případech se jedná o dočasný problém. U dlouhodobého skřípání zubů je však nejčastější příčina psychického původu, kterou může mít na svědomí úzkostlivost a stres, ale někdy nemusí být důvod zřejmý vůbec.

Jak skřípání zubů řešit?

Aby mohl být bruxismus léčen, je dobré znát jeho příčinu. Pokud se jedná o souvislost s růstem zubů nebo s aktuálním onemocněním, není potřeba jej řešit, jelikož sám odezní. Trvá-li skřípání zubů delší dobu, je vhodné v první řadě navštívit stomatologa, který prohlédne a vyšetří dutinu ústní.

Původcem může být i určitá nerovnost na zubech, například způsobená plombou, což zubní lékař dá zase do pořádku. Obvykle zubní povrch zbrousí, případně vám nabídne chránič zubů proti skřípání.

Jestliže ale v zubní ordinaci nebude příčina skřípání zubů odhalena a noční zvuky budou stále přetrvávat, je vhodné vyhledat pediatra, který vás může odkázat na dětského psychologa, neboť je zde vyšší pravděpodobnost psychosomatického původu, a případně také na fyzioterapeuta.

Fyzioterapeutická a psychologická léčba

Fyzioterapeutická léčba bývá často kombinována s psychickou terapií. Zatímco s psychologem se pátrá po spouštěči obtíží, a ten se následně odstraňuje, s fyzioterapeutem bude vaše dítě cvičit uvolňování žvýkacího svalstva pomocí gymnastického cvičení.

Cvičení je založené na vyhledávání stažených svalů a jejich následném uvolňování pomocí prodýchání. S pravidelným cvičením by se napětí ve svalech mělo snižovat, nicméně je důležité odstranit i jeho příčinu za pomoci psychologa.

Skřípání zubů způsobené psychickými problémy

Pokud jsou děti hodně přetěžovány, ať už nároky rodičů nebo plně nabitým programem, může se jejich neklid promítat do spánku ve formě nočních můr, a proto je dobré je před spaním uklidnit. Zjistíte-li, že vaše ratolest trpí neklidným spánkem, měli byste se zamyslet, zda není vystavováno přílišnému stresu a nárokům. Pokud ano, je dobré ze svých nároků ubrat.

Uklidněte dítě před spaním

Ve chvíli, kdy dítě ukládáte ke spánku, zkuste mu navodit pocit klidu a pohody, aby se mu lépe spalo. Můžete mu například pustit nebo přečíst pohádku, která by samozřejmě neměla být děsivá. V neposlední řadě se zamyslete nad tím, zda se v rodině neodehrávají určité konflikty, které by dětskou pohodu narušily, a pokud ano, snažte se je eliminovat alespoň v jeho přítomnosti.

Nelze vyloučit ani psychickou frustraci z potlačovaných pocitů v závislosti na problémech v rodině, ve škole nebo v jiném prostředí. Přestože se někdy děti mohou zdát na povrchu bezproblémové, je možné, že v sobě dusí určité negativní emoce. Neřešení těchto obtíží může z dlouhodobého hlediska vyústit nejen v potíže se zubními klouby a zubní sklovinou, ale rovněž v závažnější psychické problémy.

Zdroje: fyzioklinika.cz, styl.instory.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?