Sto let, to už je úctyhodný věk i pro nemocnici…
Když se podíváte, v jak skromných poměrech tato nemocnice začínala, čím vším prošla a jak je na tom dnes, cítíte především úctu a uznání k předcházejícím generacím nejen lékařů, ale i sester a ostatních zaměstnanců.
Jak byste charakterizoval dnešní pozici nemocnice?
Jsem přesvědčen, že patříme k nejlepším nemocnicím v této zemi. Náš úspěch je postaven především na našich zaměstnancích. Máme týmy špičkových lékařů a sester, skvělé manažery, spolehlivé techniky, analytiky a další zdravotnické i nezdravotnické zaměstnance.
V posledních letech se nám povedlo nemocnici také poměrně velkoryse vybavit nejmodernějšími medicínskými přístroji a technologiemi. Díky tomu nabízíme špičkovou péči prakticky ve všech medicínských oblastech.
Současná ekonomická situace není zdaleka růžová – a zdravotnictví zřejmě nebude výjimka…
Tak těžkou ekonomickou situaci ve zdravotnictví, jako je teď, opravdu nepamatuji. Nejenže nám letos poklesly příjmy od zdravotních pojišťoven téměř o 200 milionů korun. K tomu kromě trvalého růstu cen energií a dalších vstupů vzrostla také daň z přidané hodnoty na léky a zdravotnický materiál.
V podstatě tak dochází k tomu, že stát nejen nijak nezvýšil svou podporu systému veřejného zdravotnictví, ale naopak prostřednictvím růstu DPH z tohoto systému prostředky ještě ubírá.
Jak se nemocnici daří s touto nelehkou situací vypořádat?
Kdybych to měl říct jednou větou, tak Fakultní nemocnice Ostrava je skvěle fungující firma, a to nejen po stránce medicínských služeb, ale i po stránce ekonomické. Mezi základní pilíře našeho ekonomického úspěchu patří i tvrdé vyjednávání s dodavateli léků, materiálů i služeb a získávání maximálních slev. Na druhé straně ani úspory v materiálech nelze zvyšovat do nekonečna, pokud chceme poskytovat našim pacientům kvalitní péči.
Zmínil jste rozsáhlé investice v posledních letech. Mohl byste uvést ty nejvýznamnější?
Největší objem investic směřoval do oblasti onkologie, urgentní medicíny a traumatologie i dalších specializovaných medicínských center. Fakultní nemocnice Ostrava má jako jediné onkologické centrum v republice unikátní robotický ozařovací přístroj CyberKnife. Za šestadvacet měsíců jsme na něm léčili téměř tisícovku pacientů se zhoubným nádorem. Mnoha lidem tento přístroj zachránil život.
V čele ostravské fakultní nemocnice jste už osm let. Jak toto období hodnotíte?
Uplynulé roky považuji za poměrně velmi úspěšné. Za nejdůležitější považuji tři oblasti. Na prvním místě jsou to určitě kvalitní lidé. A nám se opravdu podařilo vytvořit tým skvělých profesionálů, kteří vedou naši nemocnici i jednotlivá medicínská pracoviště. Na druhém místě bych pak zmínil dosažení ekonomické prosperity naší nemocnice.
Za klíčový úspěch považuji pak to, že jsme dokázali v posledních pěti letech získat na investice více než tři miliardy korun. Těší mě, že 1,1 miliardy korun z toho bylo z vlastních zdrojů nemocnice. Jsme dosud jediná fakultní nemocnice v zemi, která podstoupila extrémně náročnou prověrku kvality poskytované péče, kterou provádí američtí auditoři. Uspěli jsme, a získali tak akreditaci JCI, kterou se pyšní ty nejlepší nemocnice na světě.
Bez Fakultní nemocnice Ostrava a jejího špičkového odborného a technického zázemí by v Ostravě nikdy nevznikla lékařská fakulta. Jsem rád, že jsme i v tomto mohli pomoci.
Kromě vedení ostravské fakultní nemocnice se už déle než rok angažujete „v léčbě“ hospodaření krajských nemocnic…
Pracuji jako koordinátor ekonomiky krajských nemocnic, hlavním důvodem mého angažmá byly prohlubující se ekonomické problémy krajských zdravotnických zařízení. Těší mě, že se nám tato práce pro kraj daří. Vše nasvědčuje tomu, že letos bude souhrnný hospodářský výsledek všech krajských nemocnic představovat mírný zisk.
Přitom jen před dvěma lety činil tento výsledek ztrátu přes 120 milionů korun. Hlavní zásluhu na zlepšení ekonomického zdraví našich krajských nemocnic mají jednotliví ředitelé. Oni odvedli ten největší kus práce. Já a můj tým jsme jen definovali klíčové ekonomické cíle, pomáhali s analýzami jednotlivých nemocnic a navrhovali řešení. Většiny úspor bylo dosaženo odstraněním nevyužitých lůžek, lepšími nákupními cenami materiálů a služeb.