Žádný z malých pacientů nedostal před odběrem tlumící léky. Po zákroku však musel spolu se svojí maminkou „obodovat“ úroveň bolesti, kterou cítil. Výsledky nakonec ukázaly velký rozdíl mezi tím, zda televize v ordinaci je, či není. Úroveň bolesti byla u dětí, které nemohly sledovat kreslené filmy, až trojnásobně vyšší.
Televizní obrazovka však staví do nezáviděníhodné role matky. V případě, že se snaží dítě uklidnit a v místnosti hraje televize, daří se jim prý spíše opak. Svého potomka totiž vyrušují od sledování pořadu a úroveň bolesti tak roste. „Ukazuje to na těžkou roli matky. Ale neznamená to, že její přítomnost musí být nutně negativní. Každopádně však dítěti neuleví od bolesti,“ uvedli vědci.
Podle Carla Bellieniho, člena vědeckého týmu, za snížením bolesti stojí odpoutání dětské pozornosti od odběru krve. Svůj podíl zřejmě má i potěšení ze sledování pořadů. Tělo pak vylučuje více endorfinu, tedy hormonu, který dokáže vyvolat opojení a tlumí bolest. Bellieni tvrdí, že zdravotníci by měli uvažovat o využití televize při malých zákrocích.
ČTK