Jejich dlouhodobý nedostatek by mohl časem zapříčinit omezení činnosti některých oborů a to by pro pacienty ze spádové oblasti rozhodně nebyla dobrá zpráva.
„Pro získání lékařů hlavně na oddělení, kde je situace už kritická, se snažíme udělat maximum. K optimálnímu stavu skutečně nutně potřebujeme tři lékaře na ARO, čtyři na internu, dva na gynekologii a dva na radiologii,“ přibližuje situaci ředitel nemocnice Milan Cvek.
Šanci na přijetí mají v opavské nemocnici kromě tuzemců také kvalifikovaní cizinci. Ze zahraničních lékařů teď pracují na odděleních hlavně slovenští lékaři, ale například i jeden Syřan. Naději vkládá vedení nemocnice také do absolventů českých lékařských fakult.
„Hlavní problém tkví v tom, že mnozí medici hned po absolvování školy odcházejí pracovat rovnou do ciziny. Snažíme se je proto motivovat k nástupu do naší nemocnice a pravidelně posíláme inzeráty na všechny lékařské fakulty v republice,“ konstatuje Milan Cvek. Pobídky jsou poměrně lukrativní a není jich málo.
Hlavní problém tkví v tom, že mnozí medici hned po absolvování školy odcházejí pracovat rovnou do ciziny
Opavská nemocnice letos vypsala stipendium pro posluchače pátých a šestých ročníků zmíněných úzkoprofilových oborů. Podmínkou je nástup do Slezské nemocnice hned po absolvování školy a nejméně pětileté zaměstnání.
Zájem projevilo zatím jedenáct mediků a se třemi už byly sepsány smlouvy. Novým lékařům, které nemocnice nutně potřebuje, je její vedení schopno zajistit také bydlení i s přechodnou finanční podporou. Platové podmínky jsou dány tabulkově, ale motivační přilepšení vyloučeno není.
„Je to běh na dlouhou trať, ale noví absolventi opustí školu příští léto a hned mohou být přijati,“ dodává ředitel Cvek.