Slovenští zubaři však „dentální turisty“ upozorňují, že při výběru lékaře by měli brát v úvahu nejen cenu, ale i kvalitu materiálů anebo způsob ošetření.
„Máme zde sedm lékařů i zubní chirurgii. Takže dokážeme ošetřit pacienta s různými potížemi,“ uvedla recepční jedné ze soukromých klinik v Užhorodu nedaleko slovenských hranic. Zařízení disponuje vlastní laboratoří, rentgenem, ale i oddělením dentální hygieny.
Zákazníkům nabízí možnost platby v místní měně a také v eurech, základní ceny ambulance uvádí na své internetové stránce v několika jazykových verzích. Definitivní cena za ošetření je však věcí dohody pacienta a lékaře.
Cizinci si na klinice nechávají vyrobit i celé zubní protézy, roste však zájem o zubní implantáty. Ty na Ukrajině vyjdou na 5000 hřiven (kolem 10.000 korun), na Slovenskou se jejich cena může vyšplhat na dvojnásobek. Spekulace o nekvalitních materiálech nebo špatně odvedené práci ambulance odmítá. „My dáváme na svou práci dvouletou záruku. Máme lékaře, kteří studovali na Západě, navíc si tam dělali i certifikáty,“ tvrdí recepční.
Ještě za nižší ceny než soukromí lékaři pracují na Ukrajině státní lékaři. „Proč bych zapíral, Slováci k nám jezdí. Často se stane, že jdou na nákup na trh a začne je bolet zub. Přijedou a my jim ho opravíme. Vždyť také my žijeme z peněz a každý zahraniční pacient je u nás vítán,“ řekl hlavní lékař Zakarpatské oblastní kliniky a stomatologické polikliniky v Užhorodu Adrijovič Rostislav Lesiv.
Slovenské stomatology zájem o levnější služby za hranicemi nepřekvapil, varují však před možnými následky. „Lidé by měli myslet nejen na cenu, ale také na záruku, dostupnost ošetření, materiál, technologický postup. Navíc ke svému lékaři by měli mít plnou důvěru,“ prohlásil zubař Alex Medzihradský z výchoslovenských Košic.
Dentální turistika podle něj není žádným fenoménem. Slovenští lékaři mají klienty z Rakouska, Itálie, Irska a dalších zemí, jejich ceny přitom stále nedosahují úrovně cen ve vyspělejších státech unie. „To, že kolegové z Ukrajiny se chtějí uchytit na evropském trhu, jim slouží k podnikatelské cti. Jsou ochotní pracovat s minimálním ziskem od rána do pozdního večera jako my před lety. Časem přijdou na to, že taková kalkulace cen vede k finanční insolventnosti, nemohou modernizovat techniku a investovat do lidských zdrojů,“ soudí Medzihradský.