Bratislava - Informuje o tom slovenský deník Pravda.
V těchto týdnech jednají ředitelé nemocnic se všemi zdravotními pojišťovnami o smlouvách na další rok.
„Budeme rádi, když se nám podaří získat alespoň tolik peněz, kolik jsme dostali letos,“ uvedla ředitelka nemocnice v Humenném Mária Vanilová.
Pojišťovny podnikají tyto úsporné kroky kvůli tomu, že jako akciové společnosti musí dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. To loni nemuseli, akciovkami se stali až letos na podzim.
„Příští rok budou poskytovatelé dostávat méně peněz,“ přiznává mluvčí Společné zdravotní pojišťovny Dušan Zaťko.
Kdo dostane méně a kdo alespoň tolik jako letos, rozhodnou ředitelé jednotlivých poboček. „Nechali jsme to na nich, koho upřednostní. Znají lépe potřeby svého regionu, ví, co je důležitější, koho více potřebují,“ dodal Zaťko.
Může se dokonce stát, že někteří lékaři přijdou o smlouvu s jednou či dvěma zdravotními pojišťovnami.
Pokud je v malém městě pět očních lékařů, se třemi z nich nemusí jedna pojišťovna smlouvu podepsat. Její pojištěnci budou navštěvovat zbylé dva lékaře, kteří smlouvu mají.
Pokud pacient nebude chtít odejít od svého současného doktora, zaplatí za vyšetření v hotovosti, nebo se připojistí u takové pojišťovny, která s lékařem smlouvu má.
„Nemáme zatím od poboček informace o tom, že bychom s některými poskytovateli nepodepsali smlouvu, ale vyloučit to nemůžeme,“ uvedl Zaťko.
O smlouvu s největší pojišťovnou na Slovensku - Všeobecnou zdravotní pojišťovnou však už přišla 1. prosince nemocnice v Želiezovicích.
Zůstala bez peněz, momentálně je zavřená a většina zaměstnanců nemocnice je doma, do práce bude chodit jen třetina z nich. Město však o nemocnici nechce přijít, proto s pojišťovnou dále jedná.
Slovenská Všeobecná zdravotní pojišťovna však tvrdí, že v příštím roce dojde oproti letošnímu roku k mírnému nárůstu příjmů v pojišťovně. To však neznamená, že víc peněz dostanou také poskytovatelé. Pojišťovny jako akciové společnosti totiž musí dosáhnout vyrovnaného rozpočtu.
Mluvčí pojišťovny Petra Kafúnová to odmítla komentovat. Uvedla však, že při sjednávaní nové smlouvy budou přihlížet i k penězům, které pojišťovna může použít. „Momentálně jednáme s poskytovateli a dohadujeme rozsah poskytování péče a finanční objem,“ uvedla.
Nižší platby od pojišťoven však lékaři zásadně odmítají. „Nemůžeme připustit, abychom dostali méně peněz,“ reagoval prezident Asociace soukromých lékařů Ladislav Pásztor.
(red), www.Zdravi.Euro.cz