Od získání kontroly nad systémem zdravotního pojištění, z něhož je financována péče o pacienty včetně nákupu léků, si stát slibuje více peněz pro finančně podvyživené zdravotnictví. Do něj by nově měly proudit i zisky, které dvě zdravotní pojišťovny vytvářejí z povinných zdravotních odvodů.
Ficova vláda původně počítala s tím, že příslušný zákon umožňující vyvlastnění soukromých pojišťoven vstoupí v platnost letos v květnu. Dosud se tak ovšem nestalo a návrh normy ještě neprojednal ani parlament. To způsobí zpoždění celého procesu a posunutí termínu vytvoření jediné státem kontrolované zdravotní pojišťovny nejdříve na rok 2015.
Podle právníků ani tento termín ovšem nemusí být konečný. Důvodem jsou očekávané soudní spory státu s majiteli zdravotních pojišťoven Dôvera a Union, kteří dobrovolný odchod z trhu odmítají. „Dokud soud nerozhodne, vyvlastnění nebude platné,“ citoval list Sme právníka Andreje Leontieva. Čtyřleté funkční období nynější vlády skončí na jaře 2016.
Přípravy na vyvlastnění soukromých zdravotních pojišťoven zbrzdily hrozby arbitráží, kterým by stát mohl čelit. Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že plánovaná opatření si už dopředu nechalo posoudit příslušným úřadem. Výsledky této kontroly zveřejněny nebyly.
Soukromé zdravotní pojišťovny mají na pětimilionovém Slovensku dohromady asi 1,9 milionu klientů. Ostatní obyvatelé jsou klienty státem kontrolované Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Zatím není známa částka, kterou bude muset stát za soukromé zdravotní pojišťovny vyplatit, pokud se rozhodne přistoupit k jejich vyvlastnění. Podle dřívějších odhadů by se hodnota transakce mohla pohybovat ve stovkách milionů eur. Potřebné peníze vláda získá z připravovaného prodeje menšinového podílu v telekomunikačním operátorovi Slovak Telekom.
Pojišťovna Dôvera patří finanční skupině Penta, Union je zase součástí nizozemské společnosti Achmea. Ta loni uspěla v arbitráži proti Slovensku kvůli zákonu, kterým první Ficova vláda omezila zdravotní pojišťovny ve volném nakládání se ziskem.