Nadále však zdravotníci od vlády požadují, aby se zabývala jejich požadavky na vyšší mzdy. Pokud to neudělá do 2. května, odmítnou lékaři a sestry vykonávat služby na pohotovosti.
Zda k této formě protestu přistoupí všechny stávkující nemocnice, bude podle Kollára záviset na nich samých. „Rozhodnutí stávkového výboru má jen formu doporučení,“ řekl.
Před budovou parlamentu dnes demonstrovaly tři stovky lékařů a zdravotních sester, kteří chtěli i touto formou upozornit poslance na své požadavky a přimět vládu, aby se začala jejich návrhy zabývat.
Ta se totiž od stávky distancuje, protože vyhovět stávkujícím mohou podle ní jen ředitelé nemocnic.
Transparenty „Už toho máme dost“, „Nenažraný zajíc“ a řehtáním řehtaček zdravotníci vyjádřili nesouhlas s reformou zdravotnictví, kterou prosadil ministr zdravotnictví Rudolf Zajac.
Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele. |
Se zdravotníky se setkali někteří poslanci. Na začátku demonstrace je přišla podpořit předsedkyně opoziční strany Svobodné fórum Zuzana Martináková.
Asi po hodině, kdy se už protestující začali rozcházet, se přidali i poslanci
Komunistické strany Slovenska a Beáta Brestenská z Aliance nového občana.
Zdravotníci však od začátku stávky tvrdí, že jejich protest nemá politický charakter.
Středeční shromáždění zdravotníků mělo pokojný průběh a zúčastnilo se ho asi o dvě třetiny méně lidí než před týdnem na bratislavském Hviezdoslavově náměstí.
Řečníci se snažili informovat o svých požadavcích a postojích přes megafon, jejich hlas ale často zanikal v hluku kolemjedoucích automobilů.
Stávka trvá od 6. dubna, kdy do ní jako první vstoupili lékaři a sestry v Bratislavě. Postupně se přidávaly nemocnice v dalších městech.
V současnosti stávkují zaměstnanci nemocnic ve všech krajských městech a asi desítce menších míst. Stávkující poskytují pacientům většinou jen naléhavou zdravotní péči.
ČTK