Poslanecká úprava je podle ministerstva v rozporu s evropskými předpisy, z nichž vládní novela proti padělání léků vychází, řekl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Konstatoval ale, že ve Sněmovně je většinová vůle tento pozměňovací návrh podpořit. Vládní novela stanoví, že lékárníci budou muset ověřovat pravost vydaných léků. Budou srovnávat zvláštní kód na krabičce s údaji v celoevropském úložišti.
Skupina poslanců z pěti klubů v čele s Davidem Kasalem (ANO) tvrdí, že novela distribuci vakcín nelogicky rozděluje. Skutečnost, že nehrazené vakcíny určené k nepovinnému očkování nebudou moci dostat přímo lékaři, přináší podle nich některá úskalí. Upozorňují zejména na riziko nedodržení skladovacích podmínek vakcín, které musejí být v chladu. "Pacient bude nově nucen v mnoha případech vyzvednout recept u lékaře, následně sehnat a zakoupit vakcínu v lékárně a opětovně cestovat do ordinace lékaře nechat vakcínu aplikovat," uvedli ve zdůvodnění.
Výbor doporučil schválit i další poslanecké návrhy, které se týkají snížení maximální výše postihu za porušení povinností daných novelou z 20 milionů na dva miliony korun a odkladu jejich možného ukládání až na rok 2020. Vojtěch tyto úpravy podpořil stejně jako další pozměňovací návrh, podle kterého bude možné dodavateli vrátit takový lék, u kterého se nepodaří ověřit jeho pravost ani po dvou týdnech od prvního neúspěšného pokusu.
Předlohu by Sněmovna mohla schvalovat ještě v prosinci. Účinná by měla být v únoru.
Pochyby o potřebě ověřovat pravost léků už dříve vyjádřila Česká lékárnická komora, podle níž jsou současná bezpečnostní pravidla dostatečná. V českých lékárnách se podle komory dosud neobjevil ani jeden padělek a novela jen zvýší administrativu. Ani v unii zatím potíže podle důvodové zprávy vládní předlohy nejsou, ale riziko roste. "Padělané léčivé přípravky, které by se k pacientům dostaly prostřednictvím legálního dodavatelského řetězce, představují riziko pro lidské zdraví a mohou rovněž vést ke snížení důvěry pacientů v legální dodavatelský řetězec, poskytovatele zdravotní péče a zdravotní systém," stojí ve zdůvodnění.
Zdravotnický výbor dnes navzdory Vojtěchovu nesouhlasu přerušil projednávání jiné vládní lékové novely, podle níž by ošetřující lékaři a lékárníci měli přehled o všech lécích, které má pacient předepsané. Členové výboru většinově dali na stanovisko sněmovních legislativců, kteří doporučovali vyčkat na to, v jaké podobě Parlament schválí protipadělkovou novelu.
Sdílení údajů mezi poskytovateli zdravotní péče by mělo podle ministerstva zajistit bezpečnější a kvalitnější předepisování léků. Přístup k datům o předepsaných lécích bude mít podle novely jen ošetřující lékař nebo lékárník, který bude vydávat lék. Pacient by jim ale mohl vstup do databáze o lécích, které užívá, zakázat. V současnosti má lékař přehled pouze o lécích, které pacientovi sám předepsal. Lékárník může zkontrolovat jen přípravky na předložených receptech. Lékový záznam by mohl zamezit duplicitnímu předepisování léků nebo předepisování léků, které mají vzájemně nežádoucí účinky.