Sněmovna zamítla možnost častější změny zdravotní pojišťovny

12. 12. 2012 8:19
přidejte názor
Autor: Redakce
Sněmovna zamítla už v úvodním kole projednávání senátní novely, podle níž by lidé mohli měnit zdravotní pojišťovnu častěji než jen na počátku roku. Norma také měla zrušit povinnost požádat o změnu pojišťovny půl roku předem, což koalice prosadila v rámci zdravotnické reformy.


Proti předloze se postavila vláda. Ztížením podmínek pro změnu pojišťovny chtěla zjednodušit administrativu při registraci pojištěnců. „Přestup pojištěnce jedenkrát za rok je standardní,“ uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Ministerstvo ale podle něho pracuje na novele, která by měla ulehčit situaci například lidem, kteří se přestěhují. Nemusí najít lékaře se smlouvou s danou pojišťovnou.

Předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný (ODS), jenž návrh na zamítnutí podal, poukazoval na to, že pojišťovny mezi sebou nyní nemohou soutěžit a není proto důvod lhůty měnit. Možnost častější změny pojišťoven by prý také ztížila sestavování zdravotně-pojistných plánů.

Novela měla lidem umožnit opětovně měnit pojišťovnu vždy k prvnímu dni kalendářního čtvrtletí, avšak maximálně jednou ročně. Prakticky by navrátila pravidla do dříve platného stavu. Tvůrci senátní novely tvrdí, že současná úprava lidem zhoršila právo na výběr pojišťovny a na poskytování služeb hrazených pojišťovnou.

1)
Co je HTA? HTA (health technology assessment) je definováno jako systematické hodnocení vlastností a účinků zdravotnických technologií. Zabývá se jak přímými účinky těchto technologií, tak i jejich nepřímými a nezamýšlenými důsledky, přičemž cílem je získání informací pro rozhodování o zdravotnických technologiích
2)
Co je „zdravotnická technologie“?
Pod pojmem zdravotnické technologie jsou myšleny intervence, které mohou být využity při prevenci a podpoře zdraví, diagnostice a léčbě akutních a chronických onemocnění či při rehabilitaci. Mezi zdravotnické technologie se řadí: léky, lékařské přístroje, diagnostické a terapeutické metody, ale také systémy organizace zdravotnictví.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?