Sněmovna zřejmě nezvýší dotaci postiženým na zvláštní pomůcky

3. 7. 2019 8:43
přidejte názor
Autor: Redakce
Rozšíření okruhu postižených lidí s nárokem na dotaci na takzvané zvláštní pomůcky Sněmovna zřejmě schválí. Státní příspěvek na nejnákladnější z těchto pomůcek, jako jsou šikmé a svislé zvedací plošiny, ale plénum pravděpodobně nezvýší. Vyplývá to ze stanovisek sociálního výboru k pozměňovacím návrhům k poslanecké novele, kterou bude dolní komora schvalovat příští týden.


Plénum by podle doporučení výboru mělo přijmout úpravu Lenky Dražilové (ANO), která dotaci ponechává na 400.000 korun. Navrhované zvýšení o 100.000 korun není podle ní vzhledem k průměrné výši příspěvku potřebné, když činí 367.000 korun. "V případě, že by došlo ke zvýšení maximální částky, vedlo by to pouze ke zvýšení cen dodavatelů tohoto typu zvláštních pomůcek," uvedla ve zdůvodnění pozměňovacího návrhu.

Na příspěvek na zvláštní pomůcky by mohli mít podle upravené novely nově nárok lidé s těžkým omezením pohyblivosti kvůli postižení cév v nohách a kvůli oběhové nedostatečnosti při onemocnění srdce. Žádat o dotaci by mohli i lidé s prokázaným těžkým poškozením plicních funkcí a pacienti s těžkým postižením kloubů nohou souvisejícím většinou s diabetickou neuropatií. Dotace by mohla zahrnovat například plošiny, rampy, schodišťové sedačky a elektrické skútry.

Sociální výbor podpořil návrhy hlavního předkladatele novely Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) a také Pirátky Olgy Richterové, podle nichž by na příspěvek na automobil dosáhli i postižení lidé bez rukou nebo s nefunkčníma rukama. V obdobných pozměňovacích návrzích, mezi nimiž si Sněmovna bude muset vybrat, požadavek zdůvodňují tím, že tito lidé nejsou schopni bez pomoci využívat hromadnou dopravu.

Příspěvek na pořízení vozila může činit až 200.000 korun. Richterová spolu s Andreou Brzobohatou (ANO) by podle stanoviska výboru měly uspět s požadavkem, aby jeho přiznanou výši tolik neovlivňovaly příjmy žadatele. Postižení lidé, kteří pracují, by podle nich měli mít nárok na stejnou dotaci jako ti, kteří do práce nechodí. Příspěvek by se podle úpravy snižoval od příjmů nad 16násobek životního minima místo nynějšího osminásobku.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?