Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) za navrhovatele připomněla, že stát nakupoval pomůcky za miliardy. "Je v zájmu Sněmovny zkontrolovat vládu, zda s penězi zacházela správně," zdůraznila. Poukázala na podezření, že tomu tak v některých případech být nemuselo.
Za vládu vystoupil proti zřízení komise ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Ve vyšetřovací komisi se povede politický souboj. A ten já odmítám," řekl. Vojtěch argumentoval také prověrkou Nejvyššího kontrolního úřadu, která již začala. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka poznamenal, že vyšetřovací komise dosud většinou nic nedokázaly.
Komunistický poslanec Leo Luzar (KSČM) míní, že svou práci by měl nejprve dokončit kontrolní úřad. Práce vyšetřovací komise by podle něj mohla být s prověrkou v kolizi. "Když už ji nechcete zřídit, tak si aspoň nevymýšlejte falešné argumenty," vzkázal Luzarovi předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, podle kterého jsou mezi prací kontrolního úřadu, vyšetřovací komise, ale i orgánů činných v trestním řízení významné rozdíly.
Pro zřízení komise hlasovalo 50 ze 121 přítomných zákonodárců. Zdůvodnění návrhu na její vznik poukazuje na případy podezřele vysokých cen a objednávek nekvalitních ochranných pomůcek nebo výrobků s neplatnými certifikáty. Komise měla podle podkladů k nákupům těchto prostředků za nouzového stavu a k jejich distribuci shromáždit všechny podklady. Měla vyhodnotit efektivitu a transparentnost nákupů a doporučit, jak postupovat do budoucna.