Pozice ministra financí Bohuslava Sobotky ve vládě posílí, během měsíce se stane jejím místopředsedou pro ekonomiku. „Především bude koordinovat další kroky při pokračující reformě veřejných financí,“ řekl včera o svém rozhodnutí premiér Vladimír Špidla.
Za hlavní priority v nové funkci Sobotka považuje přípravu penzijní reformy, stabilitu zdravotnictví, prohloubení daňových změn a zákony proti šedé ekonomice.
„Nikoho ale nebudu řídit, to přísluší premiérovi,“ řekl v narážce na informace, že se stane nadřízeným ministryně zdravotnictví Součkové. „Jde o to, že reforma se týká všech a je třeba její kroky sladit,“ říká dvaatřicetiletý Sobotka.
Přesto připouští, že nad otázkami zdravotnictví, zejména jeho financováním, stráví v následujících měsících mnoho času. Připravte se, že jako všude i tady se budou hledat úspory, varuje.
hn: Nemocnicím chybí miliardy, vy hovoříte o dlouhodobější reformě celého zdravotnického systému. Co už máte připraveno?
Mám již připraveny konkrétní návrhy. Ty ale poskytnu paní ministryni (Součkové) a půjdu s nimi také na koaliční jednání. Obecně jejich hlavním cílem je najít úspory v dnešním systému zdravotní péče bez toho, abychom zvyšovali spoluúčast pacientů. A než začnou fungovat nové regulační nástroje, ať již exekutivní nebo v podobě zákonů - a o těch by se mělo v Parlamentu jednat během příštího roku - musíme krizové období překlenout dvěma finančními operacemi. Tou první bude dotace krajským rozpočtům, druhou odkoupení pohledávek za firmami v konkursu od zdravotních pojišťoven. To na čas vytvoří finanční polštář.
hn: V čem se ale takový postup bude lišit od kroků předchozích vlád?
Ty vždy přikročily právě jen k těm jednorázovým opatřením a na systémové změny nakonec zapomněly. My uděláme obojí.
hn: Najdete s ministryní zdravotnictví Součkovou společnou řeč?
Návrhy na změny bude v prvé řadě předkládat ona, já budu klást důraz na výdajovou stránku celé věci. I když se ve většině věcí shodneme, tak předpokládám, že paní ministryně bude usilovat o zvýšení příjmů zdravotnického systému. Já se naopak domnívám, že je nutné hledat úspory a nastavit brzdící mechanismy. Musíme se řídit naší dlouhodobou rozpočtovou politikou. Řádově se budeme dohadovat o miliardy korun.
hn: A s lékaři, zdravotníky, personálem v nemocnicích?
Jde o zájmovou skupinu, která z tohoto veřejného systému čerpá. Mým úkolem je obhajoba lidí, kteří do něj přispívají, tedy pacientů. A musím zajistit, aby se peníze vynakládaly úsporně. Takže ne vždy se shodneme. Určitě nemáme například stejný názor na to, jak by se měly ve zdravotnictví v příštích letech vyvíjet platy.
Josef Pravec, Hospodářské noviny, 23.10. 2003