Za jeden z nejpalčivějších problémů označil Sobotka situaci na severní Moravě a ve Slezsku. Chce proto, aby vláda během prvních sto dnů připravila akční plán zaměstnanosti. Prvním krokem bude zřízení vládního zmocněnce a ustavení pracovní skupiny odpovědných ministrů, uvedl. „Zvážíme také návrat slevy na dani pro pracující důchodce,“ řekl Sobotka. Slevu na dani zrušil loňský daňový balíček bývalé koaliční vlády Petra Nečase (ODS).
ČSSD podle Sobotky také předloží novelu, která by měla opět zrychlit tempo zvyšování důchodů o celou inflaci od roku 2015. Zopakoval, že strana bude jednat s církvemi o tom, aby snížily své finanční nároky na náhrady za majetek nevydaný v restitucích, bude usilovat o zavedení registračních pokladen a později je doplní účtenkovou loterií.
Úkolem strany je podle Sobotky přetavit nespokojenost občanů v jasnou většinu ve Sněmovně, která umožní sestavit silnou a stabilní vládu. Pokud se to nepovede, bude sedm let v opozici zbytečných, stejně jako kritika politiky ODS a TOP 09. Sobotka nepřímo mezi hlavní soupeře ČSSD zařadil ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše, když uvedl, že „nejrůznější populisté a velkopodnikatelé totiž změnu k lepšímu nezajistí“.
ČSSD bude mít asi s ohledem na poslední průzkumy problém sestavit vládu, jejímž prostřednictvím by mohla své sliby naplnit. Její podpora se totiž podle agentur snížila z jarní třetiny na aktuální čtvrtinu hlasů, přičemž hlasy jí, stejně jako dalším zavedeným stranám, prý ubírají nová uskupení.
Místopředseda ČSSD Michal Hašek se poté soustředil hlavně na kritiku kroků exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a varoval před návratem pravicových stran do vlády, neboť by „vedly tento stát k jeho totální likvidaci“. „Nechceme pokračování pana Nečase v sukních - nechceme paní Němcovou,“ uvedl také Hašek. Vyzval k tomu, aby lidé dali hlas „sociální demokracii a české levici“.
Na programovém shromáždění se poté u řečniště prostřídali spříznění zástupci Senátu, vědců, seniorů, sportovců či herec Ivan Vyskočil. Na závěr dvouhodinového shromáždění zástupci regionů vyplnili na tabuli oranžovými obrysy krajů mapu republiky, což připomínalo grafické znázornění mapy volebních výsledků.
Opatření ČSSD pro prvních 100 dní její vlády, které vyjmenoval předseda strany Bohuslav Sobotka:
- změnami rozpočtu posílit veřejné investice v oblasti dopravy, sociálního bydlení, energetických úspor nebo výstavby mateřských škol, dočerpání prostředků z fondů EU
- rozhýbání aktivní politiky zaměstnanosti, akční plán zaměstnanosti pro severní Moravu
- stabilizovat finanční situaci krajských a fakultních nemocnic zvýšením odvodů za státní pojištěnce, půjčkou VZP a změnou úhradové vyhlášky
- předložení zákonů o zrušení poplatků ve zdravotnictví, o majetkových přiznáních, o valorizaci důchodů a o obnovení výplaty nemocenské v prvních třech dnech nemoci.
- lepší zdanění velkých firem a daňová progrese pro nejbohatší
- jednání s církvemi o snížení finančních nároků církví na vyplácení náhrady za nevydaný majetek
- spuštění zákona o státní službě
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).