Sobotka se s Babišem nedohodl na financování zdravotnictví

9. 4. 2014 8:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) zatím nedohodl na financování zdravotnictví. Novinářům to při odchodu z včerejšího jednání řekl Babiš, který ale věří, že se dohodu v rámci celého rozpočtu podaří najít ve středu. To očekává i Sobotka.


Původně měla dvojice politiků jednat i s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD), který chystá návrhy na úspory v resortu, schůzka se ale nekonala, prý kvůli nedostatku premiérova času.

Babiš Sobotkovi předložil své analýzy, z nichž podle něj vyplývá, že náklady ve zdravotnictví rostou zejména v lůžkové péči, zatímco na léky a ambulantní péči se v podstatě nemění. Asociace českých a moravských nemocnic Babišův výrok zpochybnila: v letech 2006 až 2012 náklady nemocnic podle statistik stouply na 136 procent, ambulancí na 149 procent. Loni dokonce náklady nemocnic klesly, zatímco u ambulancí mírně stouply.

Babiš dnes znovu kritizoval Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). „Pan premiér to uznává, na druhé straně stále trvá na tom, abychom tam dali celé ty poplatky, a já říkám, že by bylo dobře, abychom také šetřili,“ podotkl Babiš k hlavnímu sporu o zvyšování plateb za státní pojištěnce.

Podle Sobotky je již věc koaličně dohodnuta „a teď je jenom potřeba, aby jeden z koaličních partnerů - ANO - přestal tuto dohodu problematizovat a ten návrh podpořil“. Sobotka očekává, že o věci, jakož i o valorizaci důchodů, bude ve středu jasno. Dohoda podle něj musí předcházet debatám o státním rozpočtu.

Šéf třetí koaliční strany KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dnes novinářům ve Sněmovně řekl, že lidovci koaliční dohodu dodrží. „Myslíme si, že je třeba plně kompenzovat výpadek, který bude za poplatky. Bylo to i odhlasováno na vládě,“ uvedl. Zároveň budou trvat na tom, aby Němeček předložil návrhy, jak chce zdravotnictví reformovat.

Sobotka dnes také znovu odmítl debaty o možných změnách ve vládě v souvislosti s Babišovou kritikou Němečka. „Není na pořadu dne ani výměna ministrů, ani nějaká směna resortů. Nikdo to nenavrhuje z koaličních stran,“ uvedl.

Na zvýšení plateb za státní pojištěnce se sice již vláda dohodla, aby nahradila výpadek 2,1 miliardy korun za poplatky v nemocnicích, ale podle ministra financí došlo při jednání k nedorozumění. „Já jsem to bral, že hlasujeme jenom o roce 2014, naši ministři také a naši partneři to brali, jako že je to i na další roky,“ řekl dnes k nedorozumění Babiš. Zatímco zvýšení peněz pro nemocnice na letošek je již dohodnuto, o dalších letech se bude jednat dál.

Bělobrádek dnes na dotaz, zda vláda hlasovala jen o kompenzacích na letošní rok, jak Babiš tvrdí, poznamenal: „Je potřeba si přečíst usnesení vlády nebo dobře poslouchat.“

Šéf hnutí ANO i ministr zdravotnictví Němeček věří, že se dohodu podaří najít již ve středu, kdy bude jednat předsednictvo vlády, kabinet i koaliční rada. Němeček, který se dnes schůzky s premiérem a ministrem financí nedočkal, novinářům řekl, že chce příští týden na vládu předložit návrhy změn ve zdravotnictví. „Jsou jakýmsi plánem ministerstva zdravotnictví na větší úspory v systému, které se využijí pro pacienty, a na větší transparentnost,“ poznamenal s tím, že se na návrzích výrazně podíleli i náměstci za lidovce a ANO.

Asi sedmistránkový materiál se týká úprav v oblastech zdravotního pojištění, zdravotní péče a přímo řízených nemocnic. Konkrétně počítá například s novou koncepcí následné a paliativní péče nebo mnohem větším využitím centrálních nákupů u přímo řízených organizací. Opatření si podle Němečka vyžádají několik měsíců až let velmi tvrdé práce.

Ministr také uvedl, že se v pondělí na krizovém štábu nemocnic domluvil na vytvoření svého poradního orgánu, který bude seznamován s výsledky a bude resortu dávat zpětnou vazbu. Nervozita ve zdravotnictví je podle něj velká, dokonce se prý mluví o stávkové pohotovosti, a proto doufá, že se brzy najde řešení koaličního sporu.

„Já předpokládám, že ten náš bod je celkem jednoduchý, že už jednou ho vláda odhlasovala, teď jde jenom o to, aby potvrdila to, co odhlasovala, a my jsme mohli to legislativní řešení poslat do Parlamentu,“ řekl k navýšení poplatků za státní pojištěnce Němeček.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?