Součková chce donutit pojišťovny snížit náklady

8. 1. 2003 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministryně Součková rázně požaduje, aby zdravotní pojišťovny přestaly rozhazovat peníze a využily je skutečně pro léčení pacientů. Radikálními změnami chce získat ročně 677 miliónů korun navíc...


Ministryně zdravotnictví Marie Součková rázně požaduje, aby zdravotní pojišťovny přestaly rozhazovat peníze a využily je skutečně pro léčení pacientů. Radikálními změnami chce pro pacienty získat ročně 677 miliónů korun navíc.

„Musíme šetřit, aby bylo na kvalitní zdravotní péči,“ řekla Právu ministryně v úterý. Až dosud VZP má na vlastní provoz 4 procenta z vybraného zdravotního pojištění, což dohromady dělá pět miliard korun za rok. Nově mají všechny mít zhruba o půl procenta méně. Ročně by se tím získalo podle ministerských výpočtů 677 miliónů, které by šly na zdravotní péči.

Rath: stačí jim jen polovina peněz

Ministryni podporuje i prezident České lékařské komory David Rath: „Zdravotní pojišťovny nepotřebují na vlastní činnost tolik peněz. Stačí jim polovina. Kolik by za to bylo nových přístrojů a drahých operací?“

Ve zdravotních pojišťovnách zavládly rozpaky. Proti návrhu je viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. „Teď už jsou peníze na vlastní provoz na hranici minima. Při vstupu do Evropské unie budou třeba další investice. Peníze nelze snižovat.“

Ředitelka VZP Jiřina Musílková ministerský materiál o pojišťovnách zatím neviděla, a tak se k němu odmítla vyjádřit. Dodala jen, že VZP z každé vybrané stokoruny na pojištění dává 97 korun na léčení pacientů a tři koruny na zajištění všech činností.

Mluvčí VZP Kateřina Zamastilová dodala, že z provozních peněz se mj. hradí i vedení centrálního registru pojištěnců všech pojišťoven a centrum kapitačních plateb. Kdyby peněz ubylo, pojišťovna by musela některé tyto činnosti omezit nebo zrušit.

Součková dál navrhuje, aby zástupci státu ve správních radách zdravotních pojišťoven měli právo veta například při sestavování pojistného plánu nebo při schvalování výroční zprávy. Rath ale požaduje prohloubení odpovědnosti všech, kteří v nich zasedají.

„Zástupci státu se zpovídají vládě, zástupci pojištěnců a zaměstnavatelů nikomu. Proč? A tak jsme stále svědky, že někteří jsou ve správních radách a současně se podílejí na různých projektech, které pojišťovny financují,“ tvrdí Rath. Navrhuje, aby členové těchto orgánů byli trestně odpovědni za hospodaření zdravotních pojišťoven.

Konec pobytů u moře

Podle návrhu by zdravotní pojišťovny z fondu prevence zřejmě už nemohly platit ozdravné pobyty dětí u moře nebo nejrůznější vitamíny.

Návrh totiž říká, že z fondu je zakázáno hradit programy, jejichž cílem je získávání nových pojištěnců, a navíc taxativně vyjmenovává, co se z fondu prevence hradit naopak má.

Je to: prevence nádoru prsu, tlustého střeva a konečníku, rakoviny děložního čípku a rakoviny prostaty a protidrogová prevence. O ozdravných programech u moře ani slovo.

„Z fondu prevence některé pojišťovny dokonce hradí i vstupenky do plaveckých bazénů, ozdravné pobyty u moře, kde někdy není jasno, čí děti a rodinní příslušníci tam jezdí. Za chvilku by se z něj mohly hradit i golfové hole, jízdní kola či příspěvek na dobrou stravu, což je nesmysl. To vše se přece dá zahrnout do prevence,“ tvrdí Rath.

VÁCLAV PERGL, Právo, 7.1. 2003

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?