PRAHA - při jejich práci.
„Žádný zdravotnický zákon, předpis nebo nařízení vydané ministerstvem zdravotnictví tuto otázku nevyřeší,“ sdělila Součková. Situaci podle ní může vyřešit prevence, represe i náležitá součinnost orgánů činných v trestním řízení.
Ministerstva zdravotnictví a vnitra by měla zvážit, zda je třeba nová právní úprava, která by přiznávala zdravotníkům status veřejného činitele, nebo stačí jejich efektivnější ochrana a přísnější tresty pro útočníky. Novinářům to po dnešním jednání kabinetu řekl Jindřich Marek z tiskového odboru Úřadu vlády.
Ministři dnes o opakovaných útocích na zdravotníky jednali mimořádně na popud premiéra Špidly. Impulsem byl nejnovější útok na lékaře pražské záchranky, kterého v sobotu brutálně napadl opilec a způsobil mu otřes mozku. Útočníkovi hrozí až osm let vězení.
Tvůrci takzvané vinohradské výzvy poté znovu apelovali na politiky, aby zajistili ochranu zdravotníků před útoky pacientů. Výzvu, kterou podepsalo na 5000 zdravotnických zaměstnanců, vznikla v reakci na útok na pražského psychiatra Karla Hynka, jehož loni v květnu pacient těžce zranil mačetou.
Již tehdy se objevily úvahy o tom, zda by lékaři neměli být lépe chráněni, a to i pomocí statusu veřejného činitele. Zdravotnická veřejnost ale nemá jednoznačný názor na to, zda o takovou změnu svého postavení stojí, poznamenal Marek.
Součková se obrátila na Grosse již loni poté, co v dubnu agresivní opilci napadli v Praze zdravotníky rychlé lékařské služby. Vnitro poté rozhodlo, že policisté mají na vyžádání vyjet na místo, kde zasahuje záchranka. Ministryně to uvedla v prohlášení, které zaslala některým médiím.
Již dříve také požádala Grosse, aby zakotvil požadavek na zvýšenou sazbu při útocích na lékaře do novely trestního zákona. Samo ministerstvo zdravotnictví tento požadavek včlenilo do připravovaného novely zákona o zdravotní péči.
„Loni v září byl tento návrh předložen vládě. Jeho projednávání Legislativní rada vlády přerušila a navrhla tuto část z návrhu zákona vypustit,“ konstatovala Součková.
ČTK