Soud bude muset znovu řešit spor Kindla a státu kvůli Diag Human

11. 1. 2019 7:57
přidejte názor
Autor: Redakce
Obvodní soud pro Prahu 2 se bude muset znovu zabývat požadavkem bývalého rozhodce Milana Kindla na odměnu za práci na vleklém sporu státu a firmy na výrobu a zpracování krevní plazmy Diag Human. Prvoinstanční soud mu sice v březnu přiřkl přes tři miliony korun, odvolací pražský městský soud však minulý týden rozhodnutí zrušil. Vyplynulo to z údajů na justičním serveru.


"Rozhodnutí soudu prvního stupně bylo zrušeno a věc vrácena soudu prvního stupně k novému projednání," uvedl na justičních stránkách městský soud.

Kindl se žalobou domáhal zaplacení 3,092.143 korun s úrokem. Podle něj mu byla tato odměna slíbena již v roce 2013, stát mu ale nezaplatil. Obvodní soud dal bývalému předsedovi rozhodčího senátu v kauze Diag Human za pravdu a celý jeho nárok uznal. Proti verdiktu se ale odvolalo ministerstvo zdravotnictví.

Se státem se o vyplacení odměny soudili také další dva arbitři z kauzy Diag Human Petr Kužel a Jiří Schwarz. Bývalý předseda Hospodářské komory Kužel v říjnu spor pravomocně vyhrál. Ministerstvo zdravotnictví mu musí zaplatit přes tři miliony. Úřad již uvedl, že se proti rozsudku dovolá k Nejvyššímu soudu. Schwarz se svoji žalobou neuspěl.

Firma Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, jímž arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky.

Rozhodci Schwarz, Kindl a Kužel poslali v květnu 2016 členům vlády dopis, ve kterém uvedli, že se na zaplacení odměny dohodli s bývalým ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem. Podle ministerstva měli dostat celkově 18,5 milionu, polovinu z toho od státu. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s vyplacením peněz souhlasil, proti byli ale další členové vlády z hnutí ANO. Arbitři se následně začali soudit.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?