Oproti původnímu rozsudku Okresního soudu v Havířově obžalované navíc na čtyři roky zakázal práci ve zdravotnictví. Také zmírnil kategorii věznice, kde by měla trest odpykat.
Krajský soud se dnes zabýval odvoláním státní zástupkyně i obžalované. Žalobkyně požadovala udělení zákazu činnosti, který okresní soud s vysvětlením, že obžalovaná je už v důchodu, neudělil. Navíc žádala i změnu věznice, ze zařízení s dozorem na mírnější věznici s dohledem. Naopak obhájkyně Barochové žádala mírnější trest.
Odvolací senát nakonec původní rozsudek z letošního ledna zrušil a vyhlásil nové rozhodnutí. Výši trestu za usmrcení z nedbalosti ponechal stejnou. Souhlasil ale se zákazem činnosti i s mírnějším typem věznice. Podle předsedy odvolacího senátu je trest přiměřený a splňuje zákonné podmínky. „Jednání hraničilo s hrubou nedbalostí,“ řekl.
Odsouzená žena dnes před soudem zopakovala, že všeho lituje. „Nevím, jak s tím budu moci žít. Možná se s tím nikdy nevyrovnám. Je mi to moc líto. Stále mám tu ženu před očima,“ řekla. Naopak pozůstalí po mrtvé ženě by uvítali ještě vyšší trest. „Věřím, že jsou soudci zkušení, dala bych jí ale více,“ řekla matka mrtvé ženy. „I když říká, že jí to je líto, nám to dceru nevrátí,“ uvedla.
Mladá žena přišla loni 18. června do diabetologické ambulance v areálu orlovské nemocnice na běžné vyšetření těhotenské cukrovky. Odsouzená žena jí měla dát vypít glukózu a po dvou hodinách změřit obsah cukru v krvi. Barochová se ale spletla a místo glukózy otevřela směs fenolu a kafru, která se používá jako desinfekce. Několik lahví desinfekce se totiž už v lékárně omylem dostalo mezi lahvičky s glukózou. Není ale zřejmé, kdo udělal další chybu. Obhájkyně upozorňovala i na to, že lahvička byla chybně označena. Chyběl na ní štítek s nápisem, že se nesmí užívat orálně.
Ze špatné lahvičky namíchala roztok, který předala těhotné ženě. Ta se napila a upozornila na to, že je nechutný. Barochová proto otevřela další lahvičku, už se správným obsahem, a namíchala další dávku. Mladou ženu pak nechala z ordinace odejít. Až mnohem později začala zjišťovat, co vlastně dala ženě vypít a jaké následky to může mít. Pracovníci ambulance pak kontaktovali policii. Hlídka mladou ženu našla v jejím bytě už v bezvědomí. Přivolaní záchranáři jí nemohli pomoci.
Rodina mrtvé ženy požaduje po diabetologické ambulanci odškodné 20 milionů korun. Vymáhat jej budou v civilním řízení. Advokát lékařky Petr Kausta ČTK řekl, že zatím se žádné soudní řízení nekonalo, nebyla ani podána žaloba. „O všem jsme informovali pojišťovnu a čekáme, jak se k tomu postaví,“ řekl.