V procesu, který se táhne od roku 2008, ztroskotává soudkyně Ivana Fořtová na nejasnostech ve znaleckých posudcích. Fořtová ČTK řekla, že nikdo z oslovených znalců nechce potvrdit, jestli lékaři udělali, či neudělali chybu.
Obžaloba lékařů vycházela z prvního posudku, podle něhož personál nemocnice v pooperační péči o pacientku pochybil. Tentýž znalec, jenž posudek zhotovil, při úvodním soudním jednání materiál zpochybnil s tím, že odborníci pozměnili názor. Proč tak učinili, to podle soudkyně nevysvětlil. A ve stejném duchu se případ odvíjí dále.
Dnes před soudem dvě hodiny vypovídal znalec z oboru hematologie. I on se odpovědi, zda byl postup lékařů správný, vyhnul. „Pro verdikt nemám objektivní podklady,“ uvedla soudkyně.
Počínání znalců u soudu označila Fořtová jako nestandardní a doporučila státnímu zástupci, aby se tím zabýval pro možné křivé výpovědi. To ovšem přichází v úvahu po vynesení pravomocného rozsudku. A to může trvat za současných okolností ještě třeba tři roky, řekla soudkyně. Podotkla, že posun zablokoval i další z oslovených znalců, jenž měl s kolegiem odborníků udělat další posudek. „Z nejasných důvodů to neudělal a zpracoval ho sám. Takže nyní musím všechny jednotlivě předvolat,“ dodala.
Fořtová říká, že nejde o to, jaký rozsudek vynese. Aby vůbec mohla nějaký vynést, musí pro to mít jednoznačné podklady. Ať už o pochybení obou doktorů nebo o tom, že postupovali správně. Všechny posudky jsou ale natolik rozporuplné a nejednoznačné, že by případný rozsudek odvolací soud neuznal, konstatovala. Podle soudkyně zatím z celého líčení vyplývá, že se pacient při návštěvě nemocnice musí spoléhat jen na své štěstí. „Zvažuji, jestli na tento případ neupozornit ministerstvo,“ podotkla.
Podle žalobce přišla dvaačtyřicetiletá žena v roce 2005 do nemocnice na gynekologickou operaci. Gynekolog Poustka jí údajně při operaci porušil tenké střevo a kvůli následnému septickému šoku po několika dnech na jeho následky žena zemřela. Klikar byl v té době primářem gynekologie a Poustkův nadřízený. Lékaři měli podle obžaloby svůj podíl viny hlavně proto, že včasným zásahem mohli smrti zabránit. Lékaři i jejich advokáti vinu odmítají a požadují od soudu zproštění obžaloby.