"Aktuální postup společnosti Diag Human v Rakousku a Německu není ničím jiným než snahou, obejít dosavadní rozhodnutí mnoha zahraničních soudů, mimochodem i těch rakouských, která zakázala výkon rozhodčího nálezu z roku 2008," sdělila Štěpanyová.
Ministerstvo také odmítá výklad firmy, podle níž nejsou proti těmto novým rozhodnutím přípustná odvolání a procesní námitky. "Tyto soudy rozhodovaly pouze na základě informací od společnosti Diag Human, aniž by se ČR mohla k věci vyjádřit," doplnila mluvčí. Opravné prostředky jsou podle ní garantovány evropským nařízením.
Podobně jako nově Rakousko a Německo, rozhodla podle firmy už dříve Belgie a Lucembursko. Částka, kterou i s úroky firma po ČR požaduje, nyní činí 14,5 miliardy. Podle ministerstva se ale jedná o finanční limit závazný pro lucemburské banky dotčené obstavením českých účtů. Ministerstvo už dříve uvedlo, že obstavením účtů nebyly dotčeny žádné finanční prostředky. Česko podle firmy v roce 2017 začalo z Lucemburska stahovat svá aktiva, což prošetřovala i lucemburská prokuratura, tvrdí Diag Human.
Diag Human se s Českem řadu let pře kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, kterým arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc už byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky. Diag Human se dále v několika zemích soudí s Českem o náhradu za údajně ušlý zisk.