Souvislosti: Bolest šlachy a cholesterol

29. 3. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Bolestivá Achillova šlacha může podle britských vědců signalizovat dědičný sklon k vyšší hladině cholesterolu. Ta má velký vliv na onemocnění srdce. Hlubší pochopení vztahu mezi bolestivou "achillovkou" a takzvanou heterozygótní familiární hypercholesterolémií (HeFH) by mohlo vést k časnější diagnóze této poruchy...


New York -

HeFH je nejčastější genetická porucha v Evropě a ve Spojených státech. „Postihuje jednoho z pěti set lidí,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu doktor Paul N. Durrington z nemocnice v Manchesteru.

Jde o mutaci genu, který má na starosti odstraňování cholesterolu z krevního oběhu. „Hladina cholesterolu je u nemocných od narození dvojnásobná, a pokud se neléčí, může mít nemocný potíž se srdcem již v raném věku. Časná diagnóza a léčba je tedy velmi důležitá,“ dodává lékař.

Pokud se porucha neléčí, neukládá se cholesterol jen v tepnách, ale i ve šlachách. To pak může způsobit otoky a bolestivé záněty Achillovy šlachy.

Porovnání s partnery

Paul N. Durrington se svými kolegy zaznamenávali výskyt bolestivé achillovky ještě před stanovením diagnózy HeFH u 133 pacientů. Údaje porovnávali s výskytem potíží u 87 jejich partnerů.

Zatímco 62 pacientů s diagnózou HeFH již někdy zažilo dlouhotrvající bolest v jedné nebo v obou achillovkách, na bolest si stěžovala pouze jedna šestina ze sledovaných partnerů. „Podle naší studie je několikadenní bolest v achillovce téměř sedmkrát pravděpodobnější u pacientů s HeFH než u zbytku populace,“ tvrdí autoři.

Nechte si změřit cholesterol

„Zjistili jsme, že pacienti s touto diagnózou často vyhledají lékařskou pomoc kvůli zánětu v achillovce dlouho předtím, než přijdou na to, že mají zvýšenou hladinu cholesterolu,“ vysvětluje lékař.

Doporučuje tedy všem, kteří jdou k lékaři s bolestivou achillovkou, aby si nechali i změřit hladinu cholesterolu. Studie byla zveřejněna v odborném lékařském časopise Annals of Rheumatic Disease.

Aktuálně.cz, Reuters

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?