Španělé s deformacemi kvůli léku Contergan odškodnění nedostanou

1. 8. 2016 8:04
přidejte názor
Autor: Redakce
Španělské oběti léku Contergan, kvůli jehož vedlejším účinkům se matkám v 50. a 60. letech rodily děti bez rukou či nohou, žádné odškodné nedostanou. Rozhodl o tom španělský ústavní soud, o jehož verdiktu informoval deník El Mundo. V některých jiných zemích se přitom oběti odškodnění dočkaly.


„Španělská justice zbavila zodpovědnosti firmu, která zabila či zmrzačila 3000 Španělů,“ řekl k verdiktu Rafael Basterrechea, viceprezident asociace Avite, která sdružuje oběti léku a která žalobu podala. Dodal, že se nyní zřejmě obrátí na soud ve Štrasburku.

Avite požadovala odškodnění po německé farmaceutické firmě Grünenthal, jejíž lék užívaly před půlstoletím i ženy kvůli těhotenským nevolnostem. Než byl lék v roce 1962 v Evropě zakázán, narodilo se na 10.000 dětí s různými malformacemi nohou či rukou. Podle Avite byl počet těchto dětí ještě vyšší - až 20.000.

Španělsko tento lék s účinnou látkou thalidomid, který se v různých zemích prodával pro různými názvy, stáhlo z trhu v roce 1963. V Německu, kde bylo takto postižených dětí nejvíce, ve Švédsku, Británii či Austrálii již oběti léku odškodnění dostaly. V Německu například parlament schválil těmto obětem i vyšší penze. Až v roce 2012 se firma Grünenthal oficiálně omluvila.

Ve Španělsku začal první soud kvůli tomuto léku v říjnu 2013 a už následující měsíc madridský soud nařídil firmě odškodnění zaplatit. Firma Grünenthal se ale proti rozsudku odvolala a v říjnu 2014 byl verdikt zrušen s tím, že skutky jsou promlčené.

V bývalém Československu nebyl Contergan povolen, některé těhotné ženy ho ale získaly z Německa neoficiální cestou. Teoreticky by tak rovněž mohly žádat odškodné, ale prokazování by bylo složitější, když ho užívaly neoficiálně.

Látka thalidomid se i dnes v některých zemích užívá k léčbě lepry nebo některých druhů rakoviny. Nesmí se podávat těhotným ženám.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?