Na jeho dotaz odpovídá Mgr. Radek Policar
Záleží na tom, zda se skutečně jedná o zvýšení kvalifikace. Podle § 5 odst. 10 zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, se totiž účast na specializačním vzdělávání považuje za prohlubování kvalifikace.
Obdobné ustanovení pak najdeme i v § 54 odst. 5 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních).
Vyjdu-li tedy z informace tazatele, že se jedná o specializační vzdělávání, pak vzhledem k právě zmíněným ustanovením je třeba konstatovat, že se nejedná o zvyšování, ale prohlubování kvalifikace.
Prohlubování není totéž co zvyšování
Podle § 230 odst. 4 zákoníku práce hradí náklady vynaložené na prohlubování kvalifikace zaměstnavatel. Jedinou výjimkou by bylo, pokud by se zaměstnavatel a zaměstnanec domluvili, že se jedná o prohlubování kvalifikace ve finančně náročnější formě. Pak by součástí takové dohody bylo i to, jak se bude na nákladech tohoto prohlubování kvalifikace zaměstnanec podílet.
Na studijní volno však zaměstnanec nárok nemá. S takovouto výhodou zákoník práce počítá výlučně v souvislosti se zvyšováním kvalifikace.
Účast na školení nebo jiných formách přípravy anebo studiu za účelem prohlubování kvalifikace se považuje za výkon práce, za který zaměstnanci přísluší mzda nebo plat.