Ústí nad Labem -
„Osud nemocného v takovém případě závisí v první řadě na síle krvácení. Pokud je mohutné, zpravidla nepřežije. Takto rychlý vývoj probíhá asi u 50 procent postižených,“ vysvětlil primář neurochirurgie MN Martin Sameš. Druhá polovina nemocných se pak dostává v různém stavu postižení do nemocnice, nejlépe neurovaskulárního centra. Zde je léčen s pomocí spirály nebo neurochirurgickým zákrokem.
Lehčí krvácení se projeví typickou prudkou bolestí hlavy (šlehnutím), které nemocný nikdy předtím nezažil.
„Dalším příznakem je světloplachost či ztuhnutí šíje, kdy nemocný není schopen předklonit hlavu,“ vysvětlil lékař. Připomněl, že v malém procentu případů může jít i o rodinný výskyt výdutí. Pak lékaři doporučují a zajistí nebolestivé vyšetření na computerovém tomografu pro celou rodinu.
„Nová metoda ošetření výdutě spočívá v jejím vyplnění platinovou spirálou - to vše pouhým vpichem do třísla pod kontrolou rentgenu,“ řekl MUDr. Sameš. Výhodou je menší zátěž pro nemocné, a navíc kratší, asi čtyřdenní, doba pobytu v nemocnici.
Klasické neurochirurgické operační metody přesto nezaniknou.
„Pro velké či složité výdutě se totiž nová metoda nehodí. I proto je nutné rozvíjet také nejmodernější mikrochirurgické přístupy,“ míní neurochirurg. Zavedení metody platinových spirál je podle mínění specialistů z MN nejvýznamnější událostí v tomto roce s dosahem pro celé severočeské zdravotnictví.
Ústecký deník, 9.8.2001