Rozhovor s náměstkem pro zdravotnictví hejtmana moravskoslezského kraje Jiřím Veverkou (ODS):
Od poloviny letošního roku chcete udělat v krajských nemocnicích velké změny. Nebudou muset pacienti dojíždět za plánovanými operacemi přes celý kraj, například z Krnova do Karviné?
Určitě nebudou. Všechno směřuje k tomu, aby specializované obory byly soustředěny do několika oblastí. Nemělo by proto hrozit, že by někdo musel jet z Krnova do Třince na operaci. Dostupnost akutní péče zůstane beze změny, současně pacienti získají přehled, kde se které plánované zákroky dělají na špičkové úrovni.
Jak to bude u velmi složitých, specializovaných zákroků?
U některých superspecializovaných záležitostí se může stát, že pacient bude muset vyhledávat péči ve vzdálenějším zařízení. I dneska se jezdí z Krnova do nemocnice Třinec-Podlesí kvůli kardiooperaci nebo do ostravské fakultní nemocnice kvůli jiným složitým zákrokům, které další nemocnice neumějí.
Co tedy změny vlastně přinesou?
Ve všech nemocnicích chceme zachovat všechny základní obory. Nemocnice se ale budou ještě více specializovat na to, v čem jsou lepší než sousední zařízení. Cílem změn je zvýšit úroveň poskytované zdravotnické péče v našich krajských nemocnicích nad úroveň obvyklou v České republice. Na to budeme mít díky specializaci více peněz. Zjednodušeně řečeno, nebudeme osmkrát investovat do menších vylepšení, ale třeba jen třikrát do výrazného zlepšení. Zajistí se vyšší erudice personálu při zvýšeném počtu ošetřených pacientů a diagnóze.
Jaké budou důsledky pro pacienty a lékaře?
Změny budou mít pozitivní dopady jak na pacienty, tak na personál, na zdravotníky, na lékaře, tak samozřejmě na ekonomiku nemocnic. Pro pacienty se nezmění síť nemocnic a ambulancí, ty zůstanou, jak jsou. Také se změny postupně projeví daleko vyšší úrovní platů zdravotníků, jejich vyšším vzděláváním, specializací, aby kvůli ní nemuseli odcházet do Prahy nebo do Brna.
Kdy začnete v nemocnicích změny dělat?
Optimalizační proces nastartujeme v průběhu tohoto roku, pokud ho schválí zastupitelé. Momentálně necháváme zpracovávat výkonnostní analýzu našich nemocnic. Dostaneme fakta, co se v kterých nemocnicích dělá nejlépe. Jde nám především o plánované výkony, to je to, co nás zajímá. Budeme například vědět, jaké jsou počty reoperací, případných dalších komplikací. Chceme optimalizovat obory tak, aby každá nemocnice měla určitou specializaci. To neznamená, že budeme a priori rušit něco, co už dneska funguje. Například v Krnově i Opavě jsou kvalitní neurologie, s kvalitními primáři, to vůbec neznamená, že jednu z nich zrušíme. U některých nemocnic bude optimalizace jednodušší, zejména u těch, v nichž se už dnes specializace profilují, například v Novém Jičíně je to gynekologie.
V některých nemocnicích, kde už specializovaná centra fungují, mají obavy, že mohou být jejich centra zrušena. Lékaři namítají, že budou rozhodovat známosti a kontakty…
Právě proto se zpracovává analýza výkonnosti. Ta jednoznačně ukáže, co je kde kvalitní. Analýzu posoudí odborníci, aby proces optimalizace nemocnic byl transparentní, aby nerozhodovaly známosti, ale naopak fakta. Rozumím některým lékařům, že se bojí. Oni budování centra věnovali spoustu práce, nemají reoperace, naopak mají výsledky, a teď slyší, že jim někdo může centrum zrušit. Já je mohu ubezpečit, že tam, kde jsou špičkové výsledky, určitě nic rušit nebudeme. Naopak je podpoříme.
Právo