PRAHA - že v ČR se léky prodávají v průměru asi o 40 % levněji než v zemích západní Evropy a že po přijetí do EU značně podraží. Špidla také počítá s tím, že se systém veřejného zdravotního pojištění nezmění. Znamená to, že pokud by se zvedly ceny léků, u těch nezbytných pro léčbu by současně vzrostla jejich úhrada z veřejné pojistky. Pro pacienta by se tedy nic nezměnilo.
Pokud jde o zdravotnictví, neexistuje podle Špidly po začlenění Česka do EU žádné zásadní riziko. Upozornil, že se dá pouze předpokládat do určité doby, než se vyrovná výkonnost naší ekonomiky, problém nerovnováhy při hrazení zdravotní péče. „Je možnost, že důchodci z EU budou za ní přijíždět do ČR. Během své aktivní části života přitom nepřispívali do našeho systému zdravotního pojištění. Mají však existovat reciproční dohody, tzn., že českému občanu budou také hrazeny léčebné náklady na území států EU,“ uvedl.
Tripartita včera rovněž podpořila návrhy tří zákonů - o zdravotní péči, o zdravotnických zařízeních a o státní správě a samosprávě ve zdravotnictví. Zaměstnavatelé a odbory poskytli legislativní radě své připomínky pro další jednání. Kabinet se má návrhy zabývat asi v polovině června.
(ika), Hospodářské noviny, 11.5.2001