Spojené státy si stěžovaly Světové organizaci pro obchod na Brazílii letos v únoru. Vadil jim brazilský zákon, který dovoluje místní firmě vyrábět výrobek zahraniční společnosti, pokud zahraniční firma sama do tří let nezahájí jeho výrobu v Brazílii. Spojené státy si stěžovaly, že tento brazilský zákon diskriminuje dovážené zboží a je ochranářským opatřením.
Brazílie naopak obvinila Bushovu vládu, že zaútočila na úspěšný program brazilské vlády proti nemoci AIDS. Dodala, že farmaceutický průmysl příliš silně ovlivňuje Washington.
Brazílie zdůraznila, že její zákon, který dovoluje výrobu kopií západních léků proti AIDS je „důležitým nástrojem“ v boji proti HIV/AIDS. V důsledku toho, že se v Brazílii od roku 1995 šíří v Brazílii vyrobené léky proti AIDS zadarmo, došlo k poklesu úmrtí na chorobu AIDS o padesát procent.
Brazilský prezident Fernando Henrique Cardoso energicky obhajoval praxi své země, která ignoruje patenty na léky proti chorobě AIDS.
Charitativní organizace Medicins Sans Frontiers uvedla, že projekt brazilské vlády umožnil nabídnout zdarma léčbu proti chorobě AIDS více než 90 000 pacientům.
Není to poprvé, co se Spojené státy staly terčem kritiky ohledně svých protestů, že chudé země vyrábějí levné kopie léků proti nemoci AIDS. Většina kontroverze se soustřeďuje na Afriku, kde si nemůže většina lidí dovolit ani levné kopie těchto léků. V dubnu podpořil Výbor OSN pro lidská práva drtivou většinou brazilskou rezoluci, která požadovala, aby vznikla všeobecná celosvětová léčebná kampaň pro lidi s HIV a AIDS.
OSN konstatuje, že AIDS usmrtilo 22 milionů lidí a 13 milionů dětí přišlo o rodiče. Každým dnem je v současnosti infikováno 15 000 osob virem HIV, 5 milionů lidí ročně a 36 milionů lidí má virus.
Britské listy, 27.6.2001