„Ani tři roky po legalizaci není konopná léčba zdaleka přístupná všem, dokonce ani podstatnému zlomku indikovaných pacientů,“ říká Tomáš Zábranský, člen správní rady KOPAC a poradce vlády ČR. Základními problémy, které dostupnosti brání, jsou pak podle KOPACe ekonomická nedostupnost léčebného konopí, malá pružnost prováděcích procedur a v neposlední řadě také nedostatečná informovanost mezi lékaři a medicínskými profesionály. „Pokud se v lékárnách prodalo necelé kilo léčebného konopí a dalších deset je ještě na skladě, hlavní problém není v zásobování, ale v přetrvávající blokaci poptávky,“ dodává Zábranský.
„Věříme, že výrobní a distribuční problémy jsou opravdu jen dočasné, že nevykoupení dodávky konopí je systémová odchylka, jež bude napravena korektním nastavením procesních pravidel a včasně oznámených podmínek tendrů,“ říká Hana Vágnerová, ředitelka spolku KOPAC. „Doufáme také, že se tím urychlí vypsání nových výběrových řízení na další odrůdy s jiným poměrem účinných látek (zejména kanabinoidů THC a CBD), které jsou potřeba pro širší spektrum diagnóz většího počtu pacientů.“ Co se kvality dodávaného konopí týče, považuje ji KOPAC za důležitou: „Pro standardní léčbu je standardní kvalita zcela zásadní – stát by ji měl hlídat, zároveň by měl ale vyvinout maximální součinnost tak, aby pěstitelé mohli předpisu vyhovět. Nastavovat nesplnitelné podmínky je absurdní,“ říká Vágnerová.
Aktuální situace léčebného konopí v České republice
Konopí bylo v České republice pro léčbu zpřístupněno novou „konopnou vyhláškou“ MZ ČR č. 236/2015 Sb. v říjnu 2015. Od dubna 2016 je pro pacienty v lékárnách k dispozici konopí pro léčebné účely vypěstované českou firmou Elkoplast Slušovice za příznivější cenu okolo 100 Kč/gram.