Správní rada VZP nerozhodla o portálu, schválila odměny Horákovi

27. 8. 2013 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
O koupi zákaznického portálu od firmy IZIP včera správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nerozhodla. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek má na jednání 23. září předložit radě harmonogram celkového řešení a do dvou měsíců dodat také ocenění těch částí podniku, které chce VZP koupit, včetně patentových práv. ČTK to řekl předseda správní rady a náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.


Potvrdil, že správní rada včera schválila odměnu přes 508 000 korun pro bývalého ředitele VZP Pavla Horáka a vyslechla informace o postupu vyjednávání VZP s pražským protonovým centrem a o zajištění léčby protony.

Nosek je přesvědčen, že se VZP podaří odkoupit portál do konce roku. Upřesnil, že nabídnutá cena je 71 milionů korun s DPH. „Pan ředitel by měl správní radě 23. září předat harmonogram řešení. Buď to vyřeší zdárně, nebo nezdárně,“ podotkl Nosek s tím, že v harmonogramu bude zahrnuto i ocenění podniku, nebo těch částí, které budou předmětem odkupu.

Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého není jisté, že se podaří portál odkoupit do konce roku, reálnější je prý termín první čtvrtletí roku 2014.

„Pro jednoznačné posouzení je nutná hloubková analýza všech položek portálu nezbytných pro jeho funkčnost a pro eliminaci případného opomenutí některé z nich, ale také pro posouzení složek podniku, včetně práv a závazků, práv z průmyslového a duševního vlastnictví, jiných majetkových hodnot a zaměstnanců,“ shrnul.

VZP portál potřebuje ke komunikaci s lékaři, pacienty i plátci pojistného. Za jeho provoz nyní platí firmě IZIP každý měsíc pět milionů korun bez DPH. Když VZP obchod s IZIP neuzavře, bude muset vypsat výběrové řízení, aby pro ni někdo vytvořil nový portál, což pár měsíců potrvá.

Vedle portálu investovala VZP v posledních deseti letech do hlavního projektu - elektronických zdravotních knížek - kolem dvou miliard korun. Bez většího úspěchu ho ukončila. V projektu vlastní 51 procent akcií a hodlá z něj zcela odejít.

K odměnám pro exředitele Horáka Nosek doplnil, že jejich výše vychází z Horákovy manažerské smlouvy. Kritéria schválila správní rada loni. Včera dostala materiál o jejich plnění a podle toho náleží Horákovi odměna přes 508.000 korun. Horák přitom mohl podle těchto kritérií dostat šestinásobek svého měsíčního platu, tedy až 1,26 milionu korun.

Členové správní rady dostali také podklady k průběhu vyjednávání s pražským protonovým centrem. Nosek potvrdil, že žádná ze stran nezměnila postoj. Centrum trvá na platnosti smlouvy o smlouvě budoucí, která mu na 15 let zaručuje ročně 1,2 miliardy korun od VZP. Ta nadále platnost dokumentu zpochybňuje. Pacientům léčbu protony zajistí, pošle je však do pražského centra jen v případech, kdy je cenová nabídka výhodnější než nabídka mnichovského centra.

VZP loni dala na centrum trestní oznámení a centrum podalo na pojišťovnu žalobu na zaplacení smluvní pokuty k rozhodčímu soudu, ten rozhodne v září.

Server Aktuálně.cz napsal, že zástupci protonového centra se žalobou domáhají také vyplacení 93,7 milionu korun. Částka podle nich představuje ušlý zisk, o který přišli kvůli tomu, že s nimi VZP nepodepsala smlouvu.

Protonové centrum se v žalobě podle serveru odvolává na posudek znaleckého ústavu VGD Appraisal, který škodu za období mezi 21. prosincem 2012 a 30. červnem 2013 vyčíslil. Z dat, která se v žalobě uvádějí, vyplývá, že centrum přepokládá roční zisk 186 milionů korun.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?