Startuje činnost vědeckého centra Biocev, už hlásí úspěchy

31. 10. 2012 7:09
přidejte názor
Autor: Redakce
Biotechnologické a biomedicínské centrum Biocev oficiálně zahájilo svou činnost. A ačkoliv se areál ve Vestci u Prahy dostaví až za dva roky, už nyní hlásí vědci první úspěchy v medicínském výzkumu. Většina peněz z 2,8miliardového rozpočtu jde z fondů EU, na projektu spolupracuje Akademie věd s Univerzitou Karlovou. Ministr školství Petr Fiala při dnešním slavnostním zahájení upozornil, že podobná špičková pracoviště pomohou České republice ekonomicky uspět v mezinárodní konkurenceschopnosti.


Činnost zahájilo centrum programem názvem funkční genomika, který do Česka láká vědecké pracovníky z celého světa. Koordinátor programu Radislav Sedláček už se svým týmem vyvinul červeně svítící laboratorní myši, které mohou významně pomoci při vývoji nových léků a nových postupů při léčbě kožních onemocnění. V příštím roce mají začít vědci pracovat na čtyřech dalších programech zaměřených na buněčnou biologii a virologii, proteinové a tkáňové inženýrství nebo vývoj léčebných postupů.

„Vzhledem k možnosti zahájení společných výzkumných programů na současných pracovištích v Praze a vzhledem k souběhu výstavby centra s nákupem nových přístrojů očekáváme dostatek času na úspěšné splnění všech závazných indikátorů projektu (podmínek stanovených při udělení dotace) ke konci roku 2015,“ uvedl předseda Rady Biocevu Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. Konečný rozpočet prý bude jasný až podle toho, jak dopadnou výběrová řízení na stavbu centra.

V plném provozu by mělo být v centru zaměstnáno na 600 lidí. Kromě zavedených vědců by se zde mělo připravovat 200, postupně až 250 mladých akademiků z univerzity. Špičkové přístroje budou moci využívat i firmy pro vlastní výzkum, záměrem je zavádět co nejvíc výsledků bádání do praxe.

Biocev je jedním ze šesti dosud schválených obřích vědeckých projektů z evropských dotací, takzvaných center excelence, s celkovým rozpočtem 21 miliard korun. Z EU jde na Biocev 2,3 miliardy korun, zbytek ze státního rozpočtu. Patří mezi ně ještě třeba superlaser ELI nebo brněnský Středoevropský technologický institut (CEITEC).

„Česká republika cíleně podporuje projekty vzniku špičkových výzkumných center, jako je Biocev, u nichž předpokládáme výsledky evropské nebo světové úrovně a uplatnění stovek vědců, kteří by jinak z naší země odcházeli. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že podpora skutečně kvalitní vědy se dlouhodobě vyplácí, protože výsledky využitelné v praxi v medicíně nebo v průmyslu přinášejí konkrétní impulz domácí ekonomice a umožňují obstát v mezinárodní soutěži,“ uvedl ministr školství Fiala.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?