Stát podle ODS ohrožuje zdravotní péči

14. 12. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Skutečnost, že zdravotní komise Rady asociace krajů ČR nesouhlasí se vznikem veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení, rezolutně odmítá ústecký krajský radní Vladimír Záhorský (ODS), který má na starost zdravotnictví a sociální věci v regionu...


Sociální demokraté však privatizaci nemocnic nechtějí

„Pro kraje je tento návrh nepřijatelný, protože zásadně porušuje zásady ústavního pořádku. S řediteli lůžkových zdravotnických zařízení z Ústeckého kraje a zástupci zdravotních pojišťoven působících v regionu jsme se shodli také na tom, že nezákonné zásahy státu přímo ohrožují poskytování zdravotní péče občanům a destabilizují celý systém zdravotnictví,“ je přesvědčen radní, který v komisi rady asociace zastupuje Ústecký kraj.

„Předkládaná verze zákona, která by měla upravovat vznik nové formy nemocnic, tedy veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízení, nerespektuje nestátní vlastnictví a obsahuje prvky, které se nápadně podobají znárodňování po únoru 1948,“ poznamenal Záhorský.

Proti zájmům pacientů

Podle informací z jednání zdravotní komise Rady asociace krajů ČR byl přílohou návrhu zákona o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních seznam nemocnic, které mají být zařazeny do sítě poskytovatelů zdravotní péče.

V tomto dokumentu však nebyly uvedeny některé nemocnice z Ústeckého kraje.

Konkrétně se jedná o šest zdravotnických zařízení - Nemocnici Kadaň, s. r. o., REMED Meziboří, s. r. o., Nemocnici v Roudnici nad Labem, 1. Zdravotní Rumburk, a. s. - Lužická nemocnice, VITA, s. r. o., Duchcov a Nemocnici Žatec. V celé republice pak údajně nemá být součástí základní sítě více než 80 zdravotnických zařízení.

„Přeloženo do normální řeči tyto seznamy znamenají, že ministerstvo zdravotnictví v Ústeckém kraji nepočítá s tím, že by zařízení, která v nich nejsou uvedena, poskytovala zdravotní péči. Něco takového je pro mne nepřijatelné a vedlo by to k ohrožení dostupnosti zdravotní péče pro občany našeho kraje,“ uvedl krajský radní.

Mezi nejdiskutovanější témata jednání patřil návrh nové vyhlášky o úhradách zdravotní péče, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví. Ta říká, jakým způsobem a v jakém objemu zdravotní pojišťovny hradí nemocnicím péči o pacienty.

Podle ředitelů zdravotnických zařízení by schválení současné podoby návrhu vyhlášky způsobilo omezení rozsahu poskytované zdravotní péče v příštím roce o přibližně deset procent.

„Myslím, že současné kroky ministra zdravotnictví jdou výrazně proti zájmu pacientů. Pokud bude realizovat své záměry, pravděpodobně se opět dočkáme toho, že v nemocnicích budou v průběhu příštího roku odkládány operace, protože zdravotní pojišťovny je nebudou schopny uhradit,“ dodal Záhorský.

ČSSD se s ODS neshodne

„Privatizace nemocnic, jejich vlastnictví a ekonomický model fungování je věc, na které se s ODS neshodneme od samého počátku. Privatizaci nemocnic odmítáme naprosto striktně, obáváme se, že by byla ohrožena dostupnost zdravotní péče pro občany, změnila by se její struktura a některé, z finančního hlediska nelukrativní obory, by v nemocnicích mohly být bez adekvátní náhrady zrušeny. Něco takového nechceme dopustit,“ sdělil rezolutně Právu předseda KVV ČSSD Ústeckého kraje Petr Benda.

Podle něho je tvrzení ODS, že převedení nemocnic na veřejné neziskové společnosti ohrožuje poskytování zdravotní péče občanům a destabilizuje celý systém zdravotnictví, argumentací, která postrádá smysl.

„Je tomu právě naopak, převedení na veřejné neziskové společnosti, kdy provozovatelům zůstane veškerý majetek, je model, který nemocnicím umožní fungovat podle obecně platných tržních principů a navíc nad nimi veřejnost neztratí kontrolu. Doufám, že až začne platit zákon o veřejných neziskových společnostech, bude ho ODS respektovat a dodržovat,“ doplnil šéf ústeckých sociálních demokratů.

VLADIMÍR ZÁHORSKÝ, Právo

Regionální mutace

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?