Stát tiše omezuje svobodu občanů

31. 3. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Mlčenlivost lékařů, finančních úředníků a advokátů bude "prolomena". Stále více lidí placených státem bude mít možnost kontrolovat zdravotní stav, daňové přiznání i právní záležitosti každého z občanů...


Zákony, které to umožňují, mohou být vládní většinou schváleny ještě do prázdnin. A pokud Evropská unie přijme protiteroristický zákon, budou ještě státu stejně přístupné i údaje o bankovních účtech.

Takové kroky hodnotí světová nevládní organizace Statewatch jako omezení osobní svobody. V Česku se zásahy státu do soukromí obyvatel nelíbí hlavně ODS a profesním organizacím lékařů a advokátů.

Evropa zdůvodňuje přísnější kontrolu bojem proti terorismu, česká vláda zase tím,

že se chystá zakročit proti korupci a šedé ekonomice. „S novými formami kriminality nelze bojovat prostředky starými čtyřicet let,“ obhajuje vládní záměry ministr vnitra Stanislav Gross.

Nová policejní jednotka

Trumfem v boji s daňovými úniky má být v Česku zřízení Finanční policie. Třísetčlenná jednotka bude moci bez schválení soudce nahlížet do daňových přiznání.

Většinu jejích členů budou tvořit experti zrušené celní správy, podle tiskové mluvčí Ministra vnitra Marie Masaříkové bude podmínkou také vysokoškolské vzdělání.

Finanční policii nezakládá nový zákon, vznikla reorganizací na Ministerstvu vnitra. Její pravomoc stanoví nenápadný pozměňovací návrh zákona o omezení plateb v hotovosti. Zákon může už v dubnu dostat k podpisu prezident.

„Když se politik bude chtít zbavit třeba nepohodlného konkurenta, stačí požádat spřízněného policejního důstojníka, aby objevil nějaký problém v soukromých účtech,“ naznačuje místopředseda ODS Petr Nečas možnost, jak zneužít novou

instituci.

Co a jak vlastně smějí policisté po finančních úřednících žádat, zatím není jisté. Metodiku teprve chystají ministři vnitra a financí.

Do Senátu také odešel zákon, podle kterého musí advokáti upozornit státní úřady, když si všimnou podezřelých transakcí na účtech svých klientů.

Registr nemocných

Před týdnem také sněmovna přehlasovala prezidentské veto zákona o zdravotnických registrech. Lékaři podle něho musí Ministerstvu zdravotnictví zasílat podrobné zprávy o léčení v nemocnicích, porodech i vážných nemocích.

Podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové jsou údaje nutné k vedení statistik. Prezident Václav Klaus i Ústav pro ochranu osobních údajů ale kritizují, že údaje obsahují i rodná čísla pacientů - nejde tedy o registry nemocí, ale nemocných.

Ministryně tvrdí, že rodná čísla umožní dostat z registrů rychlé informace o dosavadní léčbě člověka, který byl například sražen na ulici v cizím městě. Její stínový kolega Tomáš Julínek (ODS) ale upozorňuje, že při nehodách registry nepomohou, protože lékaři z terénu k nim stejně nemají přístup.

Kritici varují, že o úniky dat z registrů může být velký zájem. Nejde jen o to, že podle nich mohou farmaceutické firmy rozesílat cílenou reklamu. Podle zdravotního stavu klientů také mohou pojišťovny stanovit výši životních pojistek.

Petr Holub, Milan Fridrich, Hospodářské noviny

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?