Stát útočí na veřejné zdravotnictví, ozývá se z Moravskoslezského kraje

11. 4. 2012 8:35
přidejte názor
Autor: Redakce
Včerejší jednání Moravskoslezského kraje se zástupci zdravotních pojišťoven o redukci lůžkového fondu dohodu nepřineslo. Vedení kraje zásadně nesouhlasí s rozsahem redukce lůžek v krajských nemocnicích. Přesto však kraj i zdravotní pojišťovny deklarují stejný cíl – zachovat kvalitní a dostupnou zdravotní péči.


Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase (ČSSD) je důvodem nesouhlasného stanoviska především vysoký počet lůžek, které by měl kraj na základě zpracovaného návrhu pojišťoven zrušit.
„Jedná se o útok na veřejné zdravotnictví. Již jsme k dnešnímu dni v krajských nemocnicích zrušili celkem 227 lůžek,“ řekl hejtman.

Malým nemocnicím hrozí likvidace

Jaroslav Palas se obává, že realizace návrhu by mohla nastartovat likvidaci malých nemocnic, přesun výdělečné péče do soukromých zdravotnických zařízení a opatření by se prý mohla ve finále dotknout i činnosti Územního střediska záchranné služby.

Vedení kraje je toho názoru, že byl návrh sestaven i v rozporu s kritérii Svazu zdravotních pojišťoven (SZP ČR), který stanovil počty lůžek dle jednotlivých odborností pro zachování smluvních vztahů v rámci restrukturalizace lůžkového fondu.

„Byl zde stanoven minimální počet lůžek v závislosti na spádové oblasti pro jednotlivé obory. To vše převedeno vzhledem k celkovému počtu obyvatel Moravskoslezského kraje stanovuje optimální počty lůžek v kraji dle jednotlivých odborností,“ uvedla krajská tisková mluvčí Šárka Vlčková.

Nedostatečný počet lůžek i před redukcí

V Moravskoslezském kraji bylo 1. březnu celkem 5628 lůžek, z toho v krajských nemocnicích 2433 lůžek a ve zbylých 3195 lůžek.

Zdravotní pojišťovny chtějí počet lůžek v krajských nemocnicích redukovat o 453 lůžek a v ostatních (Městská nemocnice Ostrava, Městská nemocnice v Odrách, Nemocnice Nový Jičín, Bohumínská nemocnice, Podhorská nemocnice, Nemocnice Podlesí, Vítkovická nemocnice a Fakultní nemocnice v Ostravě) o 79 lůžek.
Kraj ale upozorňuje na to, že už nyní je počet lůžek pro jednotlivé odbornosti nedostatečný.

„Vidíme rozpor s podmínkami zachování smluvního vztahu v rámci restrukturalizace akutní lůžkové péče dle odbornosti, kdy například na chirurgii v Havířově je dle návrhu cílový stav 35 lůžek pro spádovou oblast 100 000 obyvatel přičemž dle kritérií SZP ČR má být na spádovou oblast se 45 000 obyvatel 50 chirurgických lůžek,“ uvedla tisková mluvčí

Některá pracoviště by se prý navíc mohla dostat do problémů v oblasti akreditace, neboť jedním z kritérií je právě i počet lůžek. Realizace redukce lůžkového fondu by tak v některých případech mohla znemožnit splnění požadavků ministerstva zdravotnictví, což by v budoucnu mohlo vést i ke ztrátě akreditace.

Kraj je připraven dále jednat

Podle náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Karla Konečného redukce představuje hrozbu především pro malé nemocnice.

„Po změně odborného zaměření a snížení poskytované zdravotní péče, může dojít k postupnému ekonomickému kolapsu nemocnice. Návrh zdravotních pojišťoven je například pro nemocnici v Orlové likvidační, s čímž zásadně nesouhlasíme,“ prohlásil Konečný.

Náměstek považuje návrh za příliš razantní a jednostranný, který ohrožuje právě kýžené zachování kvality a dostupnosti péče v kraji.

„Pro krajská zdravotnická zařízení je na prvém místě pacient a dostupnost standardní zdravotní péče. Proto jsme připraveni k další diskusi, která bude nastavovat objektivní parametry poskytování zdravotní péče v rámci sítě páteřních nemocnic našeho kraje a dá i dlouhodobou jistotu lékařům a zdravotnímu personálu v jejich náročné práci. Ekonomická opatření musí být v rovnováze se zachováním dostupné péče na potřebné kvalitativní úrovni. A toto v návrhu zdravotních pojišťoven schází, “ zakončil náměstek.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?