Ve zdravotním výboru ale došlo k dohodě, kterou oznámila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD).
Zákon měl dát ministerstvu a krajům právo rozhodnout, které nemocnice a ambulantní lékaři musí dostat od zdravotních pojišťoven smlouvy. Prošel sice do třetího čtení, schválit by se z něho měly ale jen tři odstavce.
Pochybnosti o postupu sněmovny má ODS. Její zdravotnická mluvčí Lucie Talmanová míní: „Je absurdní prosazovat dílčí novely jako součást zákona, který se přitom jako celek odmítne.“ ODS vládu vyzvala, ať zákon ze sněmovny stáhne.
Sněmovna hodlá posílit roli státu ve zdravotnictví. Poslanci čtyř parlamentních stran se podepisují pod návrh zákona o neziskových nemocnicích, který sněmovně nabídl ke schválení prezident České lékařské komory David Rath.
Komora reaguje na situaci příspěvkových organizací, které se dostávají do dluhů, když zbytečně investují.
Kraje zatím převádějí příspěvkové organizace na akciové společnosti, podle Ratha je to však cesta z bláta do louže: „Ve státních nemocnicích se často nehospodaří šetrně, v řadě soukromých ústavů ale existuje mnohem nebezpečnější penězovod, který vysává zdravotnictví.“
Lékařská komora doporučuje, aby se příspěvkové organizace změnily na neziskové společnosti. Zřizovat by je směl pouze stát, kraje či obce. Měly by tvořit minimální síť, kterou budou pojišťovny povinny financovat.
„Návrh už podepsalo víc než sto poslanců, souhlasí s ním koalice i komunisté,“ vypočítává předseda zdravotního výboru Miroslav Krákora z ČSSD, který bude hlavním předkladatelem zákona. Návrh odmítají podepsat poslanci ODS.
„Zdá se mi pochybné už jenom to, abychom debatovali o zákonech, které navrhuje profesní sdružení,“ říká poslankyně Talmanová.
Petr Holub, Hospodářské noviny