Státním tajemníkem na ministerstvu zdravotnictví bude Měšťan

30. 4. 2019 7:42
přidejte názor
Autor: Redakce
Novým státním tajemníkem na ministerstvu zdravotnictví bude Stanislav Měšťan. Na základě výsledku výběrového řízení ho jmenovala vláda. Do úřadu nastoupí ve čtvrtek. Dosud vedl jeden z odborů na ministerstvu školství. Informovala o tom mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.


Bývalý státní tajemník Ivo Beneda skončil v listopadu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) jeho práci kritizoval, mohl podle něj za špatnou personální situaci úřadu. Vláda navrhla, aby sama mohla státní tajemníky odvolávat. Novelu už schválila Sněmovna.

"Jsem velmi rád, že ministerstvo zdravotnictví má po několika měsících nového státního tajemníka. Slibuji si od toho, že personální politika ministerstva se zefektivní a získá koncepci, kterou za bývalého státního tajemníka postrádala," uvedl Vojtěch.

Měšťan vystudoval Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Na ministerstvu školství pracoval jako ředitel odboru personálního a státní služby. Předtím byl konzultantem ve společnosti Deloitte Česká republika. Má zkušenosti s lektorskou a publikační činností o řízení a rozvoji lidského kapitálu a o státní službě.

Na působení Benedy ve funkci státního tajemníka si stěžovali i Vojtěchovi předchůdci ve vedení ministerstva Miloslav Ludvík a Svatopluk Němeček (oba ČSSD), kritizoval ho i premiér Andrej Babiš (ANO). Beneda byl dlouholetým pracovníkem ministerstva zdravotnictví. Předtím, než byl v květnu 2015 jmenován státním tajemníkem, pracoval na úřadu jako personální ředitel.

Nyní musí odvolat státního tajemníka náměstek ministra vnitra pro státní službu, který je jeho nadřízeným. Nově by je mohla odvolávat svým rozhodnutím přímo vláda. Podle kritiků bude tato změna znamenat návrat k politizaci státní správy. Varují před tím, že zákon v nové podobě už neochrání úředníky před možnými personálními čistkami. Novela také prodlužuje lhůtu, během níž jsou úředníci hodnoceni, ze 40 na 60 služebních dnů. Pokud by byli shledáni nevyhovujícími, měli by mít na nápravu 90 místo 40 dnů. Počítá také s dvoukolovým místo současného tříkolového systému výběrových řízení na pozice ve státní správě.

Právě toto ustanovení by podle opozice i odborů umožnilo vládě zbavit se po systemizaci nepohodlných úředníků a obsadit jejich místa lidmi ze spřátelených firem. Do druhého kola by se totiž mohli vedle kariérních úředníků přihlásit i lidé mimo státní správu, pokud mají zkušenost z řídicích funkcí.

Předloha má přinést možnost pružněji obsazovat volná služební místa, a to i maturanty s příslušnou praxí, kteří by se zavázali do devíti let získat předepsané vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?