Stížností pacientů na lékaře přibývá, nemají je už za neomylné

22. 3. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Stížností pacientů na lékaře každoročně přibývá. Loni jich Česká lékařská komora přijala téměř 2000, což je skoro dvojnásobek ročního průměru předchozích let. Podle předsedkyně revizní komise ČLK Jany Vedralové je to tím, že povědomí lidí o lékařích se mění: nepovažují je už za neomylné...


Praha - ; navíc za vyřízení stížnosti a odborné posudky komoře nic neplatí.

„Většina stížností se týká chyb v komunikaci mezi lékaři a nemocným či jeho rodinou, nikoli odborných pochybení,“ řekla dnes novinářům Vedralová. Komora dohlíží nad výkonem profese 40.000 lékařů, kteří jsou povinně jejími členy. V letech 2000 až 2003 udělila 40 důtek, 18 pokut, tři lékaře vyloučila podmínečně a dva vyloučila. Lékař, který není členem komory, nesmí léčit pacienty.

Prezident ČLK Milan Kubek dodal, že stížností je v poměru k počtu setkání pacientů s lékaři minimálně. V průměru vyhledá každý občan lékaře patnáctkrát za rok. „Ze 150 milionů kontaktů končí stížností jeden až dva na 100.000, tedy jedna až dvě setiny promile,“ vyčíslil.

Kubek zdůraznil, že ČLK je pro pacienty garantem kvality a etiky. Jako lékaře i jako prezidenta komory ho proto rozhořčil případ z posledních dní, kdy neurolog v pražské poliklinice Revoluční ordinoval silně opilý. „Je to ostudný případ,“ prohlásil.

Kubek uvedl, že ČLK dosud nedostala od nikoho z pacientů zmíněného lékaře podnět k šetření. „Pokud do týdne podnět od pacienta či někoho jiného komora nedostane, podám ho sám jako prezident ČLK,“ řekl.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?