Stomie stále strašákem?

16. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Moderní ošetřovatelství se ubírá cestou chápání priorit potřeb nemocných v kontextu celistvosti jedince. Sama medicína však stále ještě kráčí cestou přísně vědeckou a zaměřuje se jen na léčbu orgánů v lidském organismu.


Mnoho lékařů i sester se dosud domnívá, že si člověk se změnou svého tělesného schématu, například se stomií, poradí sám. A když ne, od čeho máme psychiatra, psychologa či psychoterapeuta?

Kazuistika

První zodpovězenou otázkou budoucímu stomikovi musí být vysvětlení fungování tlustého střeva a druh operačního výkonu. Pokud má nemocný dostatek času a operatér též, je nesmírně důležitý výběr místa stomie. Pokud to dovolí jeho onemocnění, operační tým respektuje alespoň částečně přání nemocného. V mysli nemocného se tak objeví pozitivní myšlenka: mají o mne zájem, chtějí mi pomoci. To je první krok ke spolupráci a důvěře v zdravotnický tým. Jak je to důležité, dokládá kazuistika z naší kliniky, kam byla před časem přijata 74letá žena, shodou okolností lékařka. I když měla lékařské vzdělání, opakovaně se zajímala o funkci tlustého střeva a problematiku stomií. Přesto, že už pracovala se stomasestrou (přišla již jen na doléčení a vedení k soběstačnosti), zdálo se, že neměla dostatečné informace. Opakovaně jsme jí je tedy poskytovali a hledali cestu, aby zvládla výměnu stomického sáčku. To se však nedařilo. Stále totiž trvala na tom, že je společensky znemožněná, že nemůže jít ani k své kadeřnici či navštěvovat a přijímat své známé. I když jsme jí předváděli, jak funguje krytka na filtr u stomického sáčku, jaké používat ochranné krémy a parfémy, nedařilo se nám přesvědčit ji, aby se sáček naučila měnit. Štítila se svého vlastního těla, stále opakovala, že to nedokáže, že jí to spadne a že doma nemá podmínky na pravidelnou výměnu sáčku. Jako by se stále snažila uniknout z přijetí svého současného stavu. Až po osmi měsících přijala výměnu sáčku za vlastní. Nejraději by však zůstala v nemocnici, skryta svým známým i světu, přestože již byla soběstačná. Předali jsme ji písemné informace, kontakt na firmy i adresu na Klub stomiků. Nicméně se stále zabývala tím, že ji sáček spadne. Nakonec jsem jí dali bederní pás s tím, že má pojistku, která udrží stomický sáček za jakýchkoliv okolností.

Zamyšlení

Domnívám se, že problém této klientky spočíval hlavně v tom, že se jí nelíbilo místo vývodu, údajně to s ní nikdo před operací neprobíral. Jsem přesvědčena, že se s handicapem nakonec smíří. Nyní již nezbývá než konstatovat, že jsme vyčerpali všechny dostupné edukační i psychologické prostředky. A věřit, že tato žena potřebuje delší čas k přijetí změn svého těla …


Co zajímá stomiky

Typy střevních vývodů

* Sigmoideostomie - operační výkon, kdy je střevní vývod trvalý. Je to v případě, že je úsek střeva za provedeným vývodem odstraněn. * Transverzostomie - vývod je dočasný a lze ho zrušit. * Cékostomie - pouze ve stěně střeva, stolice může odcházet i normální cestou * Irigace - výplach střeva a vyprázdnění až na 24 hodin, lékař však určí, zda je to u vašeho typu stomie možné provádět. Pak lze použít zátku na uzavření stomie, což usnadní návštěvu bazénu nebo nošení těsných šatů bez pocitu, že je sáček vidět.

Anatomie a funkce tlustého střeva

Úkolem tlustého střeva je vstřebat vodu a některé minerální soli, které tělo potřebuje. Obsahem tlustého střeva jsou bakterie, které musí provést kvašení a rozklad, ve vyšším věku jsou pohyby střeva pomalejší, a tak to někdy trvá déle. V pravé polovině střeva je obsah řídký a v levé více zahuštěný až tuhý. Tlusté střevo je dlouhé 1,5 metru, je sice důležité, ale lze se bez něj obejít. Jeho funkci pak převezme tenké střevo.


O autorovi: Mgr. Dana Klevetová, (klevetova@seznam.cz) Geriatrická klinika 1. LF a VFN, Praha

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?