Praha - Staralo se o ně celkem 134 odborných pracovníků. Většina lékařů pracovala v samostatných ordinacích, pouze 15,6 procenta v ambulancích lůžkových zařízení.
Počet odborníků v psychiatrické péči se liší i po jednotlivých okresech. Nejlépe jsou na tom na Mladoboleslavsku, Mělnicku a v Praze - východ, kde na 100.000 obyvatel připadá pět lékařů. Naopak nejméně specialistů v oboru je na Příbramsku, tři lékaři na 100.000 obyvatel.
V loňském roce se přitom v regionu zvýšil počet psychiatrických ošetření o 6766. Na jednoho lékaře v kraji připadlo 3986 ošetření, tedy o 187 více než předloni. Největší zatíženost vykázali lékaři na Rakovnicku (6399 vyšetření na lékaře), nejnižší na Mladoboleslavsku (3207 vyšetření na lékaře). Z porovnání počtu ošetření podle pohlaví vyplývá, že psychiatrickou péči vyhledávaly častěji ženy než muži. Z celkového počtu ošetření či vyšetření na ně připadlo 62,7 procenta, což je o více než dva procentní body více než v celé republice.
Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistik započalo v roce 2005 nově léčbu 31.769 pacientů, ve srovnání s předchozím rokem bylo o 1448 více.
Nejčastěji lidé vyhledávali pomoc kvůli neurotickým poruchám (39,9 procenta) a afektivním poruchám (21,2 procenta). Často byla loni diagnostikována i organická duševní porucha a schizofrenie.
V nemocnicích Středočeského kraje není žádné lůžkové psychiatrické oddělení. V regionu ale fungují dvě odborné léčebny, které se na léčení psychických chorob specializují. Pojmout mohou až 680 pacientů. V kraji jsou také dvě ambulantní zařízení na Benešovsku a Kolínsku. Ta se specializují na léčbu dětí a dorostu.
ČTK