Středočeská krajská nemocnice bude definitivně zrušena

21. 6. 2012 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Příspěvková organizace Krajská nemocnice Středočeského kraje, jejíž vznik prosadil bývalý hejtman David Rath a kterou soud odmítl zapsat do obchodního rejstříku, definitivně končí. Její rozpuštění by měli příští týden potvrdit středočeští zastupitelé, zjistila ČTK.


Vznik organizace, zastřešující jednotlivé oblastní nemocnice, kritizovala opozice. Jejím řízením byla pověřena bývalá šéfka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, která je spolu s Rathem stíhána kvůli korupci.

Krajská nemocnice Středočeského kraje začala fungovat po schválení zastupitelstvem v květnu 2009 a čekala na zápis do rejstříku. Pražský městský soud ale její žádost zamítl. Podle něj nebyla platná zřizovací listina, sporné bylo i sídlo organizace a místo souhlasu ministerstva zdravotnictví hejtmanství údajně předložilo pouze nečitelně podepsané oznámení, že ministerstvo zřízení organizace nezakázalo.

Verdikt soudu nižší instance loni v červenci potvrdil i pravomocný rozsudek Vrchního soudu v Praze a organizace je od té doby v likvidaci. Definitivní tečku za jejím fungováním mají zastupitelé udělat příští týden ve čtvrtek, kdy by měli zrušit své původní usnesení z roku 2009.

Opoziční ODS poukazovala na to, že organizace nevyléčila jediného pacienta, přitom podle nich odčerpávala desítky milionů korun. Podle šéfa středočeské ODS Petra Bendla hrála tato organizace roli bílého koně, který měl zastřít, co se s penězi ve zdravotnictví dělo. Rath tvrdil, že organizace byla užitečná a naopak velké množství peněz ušetřila.

Po neúspěšném pokusu o zápis organizace do obchodního rejstříku kraj pověřil vůdčí rolí kladenskou nemocnici v čele s Pancovou. Opravňovala ji k tomu ovládací smlouva, na jejímž základě se ostatní zařízení musela podřídit rozhodnutím z Kladna. Po zatčení Ratha radní tento dokument zrušili, takže nyní mají krajské nemocnice větší volnost.

Policisté zadrželi Ratha v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Poslanec obvinění odmítá. Spolu s bývalým hejtmanem policie stíhá dalších sedm lidí kvůli údajným machinacím s veřejnými zakázkami ve středních Čechách. Pancová a bývalý poslanec za ODS Petr Kott čelí podezření, že peníze Rathovi předali.

Rathova nástupkyně ve funkci Zuzana Moravčíková (ČSSD) už oznámila, že nechá prověřit veřejné zakázky zadané během Rathova vládnutí a nařídí komplexní audit hospodaření kraje.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?