Defibrilátor je přístroj, který pomocí elektrického výboje dokáže obnovit činnost srdce. Středočeská záchranná služba za krajské peníze nakoupí takzvané laické defibrilátory, které jsou umístěné v malém kufříku. Přístroj je automatický a prostřednictvím hlasových příkazů dává jednoduché a srozumitelné pokyny k resuscitaci i nekvalifikovaným zachráncům.
Podle ředitele středočeské záchranné služby Martina Houdka budou přístroje rozmístěny v různých částech kraje a budou k dispozici například v případech, kde budou moci být použity rychleji než defibrilátory umístěné v sanitkách. Záchranáři budou teprve po nákupu přístrojů rozhodovat, kam konkrétně nové přístroje umístí. „Naším cílem je umístit přístroje tam, kde jednak může u lidí častěji dojít ke kolapsovému stavu a zároveň v místě, které je pro rychlou zdravotnickou pomoc hůře dostupné,“ upřesnil Řihák.
„Stávající stav je 63 defibrilátorů a z našeho pohledu není celá řada z nich efektivně využívaná,“ uvedl Houdek. Ideální stav by podle něj byl kolem 70 a více přístrojů v kraji. „Nejméně jich je na Benešovsku a Berounsku a nejlépe vybavení jsou na Kutnohorsku a Příbramsku,“ dodal.
Záchranáři také mají defibrilátory v každé sanitce, tyto přístroje jsou však zhruba desetkrát dražší než automatické defibrilátory. Automatické defibrilátory už nyní v kraji mají například kladenští nebo příbramští strážníci a některé hlídky policistů.
Kraj už loni investoval dva miliony do výjezdového stanoviště záchranářů v Sedlčanech, protože jsou nynější prostory nedostatečné. Podle Řiháka je potřeba sídlo dokončit.
„Nyní zbývá dokončit kompletní vnitřní úpravy, to znamená rozvody elektřiny, vody, kanalizace, topení a také omítky a podlahy. Po dokončení rekonstrukce budovy počítáme také s vybudováním přístřešků pro sanitní vozidla,“ dodal Řihák. Opravený objekt by měli záchranáři využívat nejpozději na přelomu roků 2013 a 2014. Přístřešky pro auta mají být dokončeny o rok později.