STOCKHOLM - Psychické zdraví dětí rozvedených rodičů není z dlouhodobého hlediska o nic horší než ostatních. Vyplývá to se studie švédských psychologů, jejíž výsledky zveřejnil deník Svenska Dagbladet.
Také skutečnost, že oba rodiče pracují na plný úvazek, nehraje žádnou zvláštní roli pro duševní zdraví jejich dítěte. „Občas lze vysledovat, že po dobu rozvodového řízení rodičů se dítěti nevede dobře, prožívá to negativně. Avšak po uklidnění situace se to zase zlepší. Z dlouhodobého hlediska jsme nenašli žádné statistické rozdíly mezi dětmi, které žily s oběma rodiči, které žily jen s jedním rodičem nebo které žijí v nově vytvořené rodině poté, co si rozvedený rodič našel nového partnera,“ uvedla socioložka Viveca Oestbergová ze stockholmské univerzity.
Podle studie spočívá psychická rovnováha dětí spíše v kvalitě jejich vztahu s dospělými než ve skutečnosti, zda je rodina kompletní. Děti oceňují především to, zda cítí podporu a zda jim dospělí naslouchají.
„Bylo pro nás překvapivé vidět, nakolik bylo ještě pro dospívající ve věku 16 až 18 let důležité mít někoho, s kým mohou o čemkoli promluvit. Bylo to pro ně důležitější než pro malé děti,“ říká Oestbergová.
ČTK