Praha -
Celkový počet hospitalizací kvůli deliriu vrostl z 649 v roce 1995 na 1019 v roce 2005, uvádějí autoři zprávy. Mezi pacienty podle nich převládali muži, zároveň však zaznamenali, že tato diagnóza přivádí k lékařům stále více žen. Jejich počet se ve sledovaném období zvýšil téměř dvojnásobně.
Delirium se projevuje zastřeným vědomím, poruchami poznávacích funkcí, halucinacemi a nápadným třesem. Často je provází také dehydratace, snížení hladin draslíku a hořčíku a postižení jater. V jednom až pěti procentech případů způsobuje smrt.
Pro mnoho lidí se synonymem pro tento stav staly bílé myšky. Bílé myšky přitom nejsou podle Nešpora tak časté jako myši šedivé. Pacienti se ale ve svých bludech setkávají i s jinými živočichy - kočkami či pavouky. „Léčili jsme ale i pacienta, který měl při deliriu dojem, že se nachází v rychlíku do Bagdádu, jiného, který halucinoval Marťany, a dalšího, který měl dojem, že oknem do pokoje vniklo velké množství malých Leninů,“ uvádí psychiatr v knize Zůstat střízlivý. Publikaci, která obsahuje rady, jak se s pitím vyrovnat, zveřejnil na svých internetových stránkách www.plbohnice.cz/nespor.
Česká republika se drží ve spotřebě alkoholu na předních místech v Evropě. Každý Čech vypije v průměru asi deset litrů čistého lihu ročně. Nárůst spotřeby alkoholu podle Nešpora zmírnilo zvýšení spotřební daně na destiláty v lednu 2004, tehdy vzrostla o 31 korun na litr čistého lihu. Mezi lety 2004 a 2005 se také mírně snížil počet lidí, které do léčeben a nemocnic přivedlo delirium.
Odborníci upozorňují také na to, že přibývá mladých konzumentů. Přitom u nich se poškození mozku mohou projevit dříve než u starších pijáků.
ČTK