Studie má zjistit příčiny pádů starších osob

30. 3. 2004 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Britští lékaři chystají studii, která má zjistit příčiny toho, proč jsou senioři vystaveni vyššímu riziku pádů. Výzkum má analyzovat proteiny ve svalové hmotě u mladých a starých lidí. Díky lepšímu pochopení biochemie svalů chtějí vědci najít nové způsoby, jak minimalizovat riziko pádů...


Britští lékaři chystají studii, která má zjistit příčiny toho, proč jsou senioři vystaveni vyššímu riziku pádů. Výzkum má analyzovat proteiny ve svalové hmotě u mladých a starých lidí. Informuje o tom internetový server BBC .

Studie výzkumníků z londýnské King´s College má sledovat faktory, které způsobují celkové oslabení organismu ve stáří. Cílem je nalézt nové metody léčby, které by společně s vhodným cvičením a nutriční podporou předcházely nebo zastavovaly vznik svalové ochablosti a tím zmenšily pravděpodobnost pádů.

„Svalová ochablost je mnohem patrnější u žen po menopause, zatímco muži jsou chráněni testosteronem zhruba až do sedmdesátého roku věku,“ uvedla členka výzkumného týmu Kristy Elliotová.

Analýza proteinů pomocí svalové biopsie

Do výzkumu má být zahrnuto zhruba 60 osob ve věkové skupině od 65-80 let a 20-35 let. Tyto osoby se mají třikrát týdně po dobu cca 15 minut účastnit různých posilovacích cvičení.

Poté budou výzkumníci pomocí svalové biopsie zjišťovat, zda existuje souvislost mezi hladinou určitých proteinů a silou svalů. Studie má zjistit, zda v některé proteiny se ve svalech starších osob vyskytují vždy, zatímco jiné proteiny u seniorů chybí. Výzkum má trvat do roku 2007.

Pády jsou jednou z nejčastějších příčin morbidity a mortality ve stáří, kde vedle osob trpících poruchami lokomočního aparátu nebo nervové soustavy postihují i zdravé staré jedince: 30 procent starých osob utrpí nejméně jeden pád ročně, ve věkové skupině nad 80 let je to již 40 procent a mezi obyvateli pečovatelských domů více než polovina. Pády jsou zdrojem významné sekundární morbidity a mortality plynoucí ze zlomenin, imobilizace a jiných vážných zranění a následných stavů.

FENOMENOLOGICKÉ DĚLENÍ PÁDŮ:
1. Pády zhroucením
U pádu zhroucením ztrácí náhle postižený ve stoji nebo při chůzi svalový tonus a klesá k zemi („drop attack“). Příčiny: cerebrální (epilepsie, kataplexie, tranzientní ischemická ataka, náhlý vzestup nitrolebního tlaku u ventilového uzávěru likvorových cest) a extracerebrální (ortostatická hypotenze, kardiální synkopa). Musíme pátrat po možných příčinách - anamnéza, monitorování EEG, krevního tlaku a EKG.
2. Pády skácením
Podkladem je těžká porucha rovnováhy. Pacient padá „jako podťatý, jako kláda“, obvykle bez reflexních obranných pohybů, takže se často zraní. Příčiny: chorobné stavy narušující propriocepci, u vestibulárních lézí a u poruch integrace prostorové informace (ischemie a hemoragie mezencefalu, putamen a talamu, léze frontálních laloků a podkorové bílé hmoty, progresivní supranukleární obrna aj.).
3. Pády zakopnutím
Pád směřuje dopředu, obvykle na předpažené ruce. Je následkem zakopnutí špičkou nohy o povrch podlahy nebo o překážku, kterou se nepodařilo překročit. Příčinou může být distální slabost (peroneální paréza) nebo spasticita nohy, které nedovolí provést dostatečnou dorziflexi v kotníku. Druhou skupinu příčin tvoří poruchy chůze se šoupáním nohou (Parkinsonova nemoc, frontální apraxie chůze atd.).
4. Pády zamrznutím
Podobně jako při zakopnutí směřuje pád dopředu. Podkladem je záraz dolní končetiny v průběhu chůze, kdy noha zůstává „přilepená“ k podlaze, takže tělo pokračuje v pohybu dopředu, aniž by došlo ke kompenzačnímu vykročení. Festinace je varianta, při které se při zárazu dolních končetin pacient naklání dopředu, dostává se na špičky nohou a cupitá krátkými krůčky za těžištěm ubíhajícím vpřed, až nakonec padá.
5. Nediferencované pády
V některých případech se pro jejich atypický nebo nekonstantní ráz nepodaří pády fenomenologicky zařadit. Jejich podkladem může být prostá nepozornost, případně s nepřizpůsobením chůze podmínkám terénu a chyběním náhledu, jak tomu bývá u osob s demencí nebo s ložiskovými lézemi frontálních nebo parietálních laloků. Může se tu přidat i věkově vázané zhoršení senzorických funkcí a stavu lokomočního aparátu.
více - Poruchy chůze a pády

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?