„Analýza potvrdila příznivé dopady snížené sazby DPH u léků z 15 na deset procent na straně pojišťoven i pacientů,“ uvádí Němeček ve zprávě, která je na webu ministerstva zdravotnictví. Analýza podle něj také potvrdila, že výrobci u léků hrazených z pojištění nekompenzovali sníženou sazbu DPH navýšením obchodovaných cen.
Analýza sledovala 84 procent pořizovaných léčiv, u 88 procent z nich ceny buď klesly, nebo stouply nejvýš o procento. „Kdyby se předepisoval srovnatelný objem přípravků, v meziročním srovnání za celý rok by se jednalo o úspory dvě až tři miliardy. Nejedná se o úspory jako takové, ale o vytvoření volných financí, které se mohou přesunout do náročné léčby,“ uvedl ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.
Na léky hrazené ze zdravotního pojištění nemocní v průměru dopláceli 14 procent částky. „Pokud by se předepisovalo ve stejném množství jako loni, pacienti by letos uspořili přes 390 milionů korun,“ dodal Blahuta s tím, že maximální doplatek podle analýzy klesl o 4,45 procenta.
Podle aktuálních informací SÚKL bylo do lékáren a zdravotnických zařízení loni dodáno 264,23 milionu balení léčivých přípravků, meziročně o 1,5 procenta méně. Vyjádřeno v cenách výrobců jde o 56,445 miliardy korun, což s DPH a marží je zhruba 74 miliard. Za léky ve volném prodeji a doplatky pacientů v roce 2013 inkasovaly lékárny 17,1 miliardy. Novější data Ústav zdravotnických informací a statistiky nezveřejnil.